btbilgi

İklim değişikliği artık şüphe edilecek bir şey olmaktan çıktı, mücadele edilmesi gereken bir konuya dönüştü. Bu durumun etkilerini günlük hayatımızda, mevsimsel dönüşümlerle bile hisseder olduk. Çoğu kişi sebebi endüstri tesislerinde ve küresel öğelerde ararken, aslında değşiimin en ciddi kaynaklarından biri çok yakınımızda. World Green Building Council’in bir raporuna bakılırsa, enerji kaynaklı karbondioksit emisyonlarının neredeyse yüzde 40’ı binaların inşası ve işletilmesinden kaynaklanıyor. Binalarımızda bulunan klimalarda su soğutuculara, hava kompresörlerinden aydınlatmaya kadar tüm sistemler çok fazla ve verimsiz şekilde enerji kullanıyor. Carbon Lighthouse adından bir şirket ise bu durumu kontrol altına alabileceğimizi söylüyor.

Carbon Lighthouse şirketinin yaptığı iş, sensörler ve yapay zeka (AI) yöntemlerini kullanarak bu verimsiz sistemlerin daha verimli hale getirilmesini sağlamak. İddialarına göre bahsedilen dahili sistemlerde yapılacak küçük ayarlamalar, enerji tüketimini yüzde 20 oranına (ve hatta daha fazlasına) kadar azaltabilir. Daha şimdiden ABD’de bulunan yüzlerce büyük ticari binada çözümlerini kurmuşlar ve devamlı şekilde veri toplayıp analizler yapıyorlar.

Şirket bu binalarda önce iç sistemlere yüzlerce sensör kuruyor. Sensörler pervaneler ve kompresörlerden elektrik akışını, havalandırma sisteminden hava akış hızını, su sisteminde suyun soğutulma hızını ve hava basıncı gibi birçok şeyi takip ediyor. Bunlar ve daha fazlasından toplanan verilerin analizi sonucunda, tüm sistemlerin daha verimli olması için ayarlamalar yapılabilmekte. Şirket normalde ticari binalarda kurulmuş altyapılarda bu türden ölçümlerin çoğunun hiç yapılmadığını savunuyor.

Fast Company’ye verilen bilgiye göre, sistemlerde yapılan ayarlamalar aslında bir su soğutucusunu 20 dakika süreyle kapatmak veya bir havalandırma fanının hızını azaltmak kadar ufak değişiklikler. Bunlar normalde performanstan veya bina sakinlerinin konforundan ödün vermiyor. Hatta binalarda yaşayanlar büyük ihtimalle ayarlardaki küçük değişimleri hissetmiyorlar bile. Fakat çoklu sistemlerin hepsi bu biçimde optimize edilince, toplam enerji tüketimine büyük faydası olmakta.

Carbon Lighthouse genel müdürü Brenden Millstein tüm binalardaki yüz milyonlarca veri noktasından aylık olarak gelen veriler sayesinde, çözümlerinin her yeni kurulumda daha akıllı hale geldiğini aktarmış. Çoğu ticari binanın altyapı sistemleri birbirine benzer olduğu için de, yeni bir binadaki koşulların öngörülebilmesi mümkün denilmekte. Önceki tüm binalardan toplanan veriler, yeni bir binanın sistemlerinin optimizie edilebilmesi için hemen şimdi çözüm sağlamakta.

Her ne kadar yeni inşa edilen binalar gelişmiş kontrollere ve yüksek verimli sistemlere sahip olacak şekilde tasarlansa da, eski binalarda bunların çoğu yok. Millstein geçmişten 2050 yılına kadar inşa edilmiş tüm binaların ürettiği karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 80’inin, bu tarihten önce inşa edilmiş binalardan gelmesini beklediklerini belirtmiş. Sırf ABD’de 6 milyon ticari bina olduğunu ve daha alacak çok yol bulunduğunu da ekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.