btbilgi

Bir içecek olarak bildiğimiz süt, normalde inek veya keçi gibi bir hayvandan elde edilen, protein açısından zengin bir gıdadır. 2011 yılında dünya çapında 260 milyon inekten yıllık 730 milyon ton süt elde edildiği saptanmış. Dünyanın en büyük süt üreticisi olan Hindistan, sıradışı bir ürün sonucunda gelecekte bu ünvanının tehlikeye girdiğini görebilir. ‘Remilk’ adında bir startup inek veya keçi kullanmadan, tamamen laboratuvarda normaline benzer süt elde etmeyi başarmış.

Süt laboratuvarda yapay yollarla imal edilen ilk orijinaline benzer gıda ürünü değil. Daha önce Impossible Foods ve benzeri firmaların kırmızı et, beyaz ve hatta deniz ürünlerinin etlerini laboratuvarda sentetik şekilde ürettiğini gördük. Bu üretim şekli hayvanlara zarar vermiyor, daha az enerji ve su harcanmasını sağlıyor; ayrıca küresel hayvancılığın dünya çapında yarattığı çevresel yükü de sıfırlamayı amaçlıyor. Şimdiye kadar pazara sunulmuş ürünler de, deneyenler tarafından gayet olumlu karşılanmakta.

İsrail kökenli Remilk firması aynı başarıyı sentetik süt ile tekrarlamak istiyor. Firmanın ürünü çiftlik hayvanlarına ihtiyaç duymadan, sadece süt proteinlerinin özelliklerini kopyalayan patentli bir işlem ile tamamen laboratuvarda yapılmakta. Firmanın vizyonu sütle de sınırlı değil, sütten elde edilebilen her türlü gıdayı da sentetik şekilde üretmeyi hedefliyorlar.

Remilk’in işlemi inek sütüne işlevsel olarak özdeş gerçek süt ürünleri oluşturmak için mikrobiyal fermantasyon yöntemi kullanıyor. Bu süreçte süt proteinleri bir tankta yeniden oluşturuluyor. Süreçte kullanılan mikroplar 20 ila 100 litrelik tankları iki-üç günde tamamen doldurabiliyorlar. Digital Trends’e verilen bilgiye bakılırsa, proje ölçeklenirse sadece birkaç gün içinde yüzbinlerce litre süt elde etmek mümkün. Mikropları, süt proteinleri meydana getirmeleri için temel bir şeker molekülü ile besiyorlar. Ama mikropların tarımsal atıklarla beslenebilmesi için de çalışmalar devam etmekteymiş.

Firma süt dışındaki yoğurt ve peynir gibi gıdaların üretimi konusunda eksiksiz ama küçük ölçekli bir örneğe sahip olduklarını da söylüyor. Şimdiye kadar bir düzineden fazla farklı süt ürünü oluşturmuşlar ve test etmişler. Tüketiciler ile yapılan denemelerde, insanların bu sentetik ürünleri gerçek süt bazlı ürünlerden kolayca ayırt edemekleri gözlemlenmiş. Remilk ilk ürünü olan mozarella peynirini önümüzdeki yılın sonuna kadar ABD’deki mağazalarda, rekabetçi fiyatlarla pazara sunmayı hedeflemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.