btbilgi

Yapay zeka çözümleri, artık birçok pazarlama görevini otomatikleştirmek ve süreçleri iyileştirmek için kullanılabilecek kadar gelişti. Bu çözümler sayesinde insan çalışanların elle yapması zor ve verimli olmayan görevler daha kolay gerçekleştirilebilmekte. Bu sayede elde edilen fazladan insan gücü de daha verimli olabilecekleri işlere kaydırılabiliyor. Dijital pazarlama bundan böyle yapay zekaya giderek daha fazla başvuracak gibi gözüküyor.

Yapay zeka ile gerçekleştirilebilen dijital pazarlama çalışmaları verinin toplanmasından analizine, hedef kitle analizinden kitle segmentasyonuna, kullanıcı tercihlerine özel ürün önerilerinden sohbet botlarına kadar geniş bir çeşitlilik göstermekte. Bu alanda çalışan Digital Exchange firması, yapay zekanın dijital pazarlama operasyonlarına yapabileceği katkıları şöyle özetlemiş:

Veri analizi

Yapay zeka büyük miktarda veriyi gerçek zamanlı olarak değerlendirebilir ve önceden tanımlanmış kurallara göre işleyebilir. Dönüşüm olasılığı, bir ürün veya pazarlama mesajına olan ilgi gibi bilgileri belirleyebilir.

Ziyaretçi bölümleme

Algoritmalar ziyaretçileri mevcut davranışlarına göre gerçek zamanlı olarak segmentlere ayırabilir. Kararsız ziyaretçiler, belirli bir ürün veya mesajla ilgilenenler gibi çok detaylı kriterlere sahip segmentler oluşturulabilir. Yapay zekanın idare ettiği segmentler müşterilerin satın alma niyetine veya ziyaretçilerin tercihlerine bağlı olarak otomatik güncellenir.

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme becerisi bir web sitesinin her öğesini ziyaretçi segmentlerine göre gerçek zamanlı olarak özelleştirme fırsatı sunmakta. Yapay zeka ile gerçekleştirilen segmentasyona göre, gerçek zamanlı olarak çeşitli aksiyonlar tetiklenebilir. Hedefleme çok daha kesin olacağı için işletmelerin pazarlama bütçelerini optimize etmesi kolaylaşır.

Sosyal medya takibi

Günümüzde bir markanın online imajını her an takip edebilmesi çok önemli. Bunun için de web sitesi trafiği ve sosyal medya kanallarının sürekli analiz edilmesi gerekiyor. Ne yazık ki dijital ortamlardan toplanan verilerin hacmi ve formatları (metin, resim veya videolar gibi) sürekli olarak büyümekte. Tüm bu verileri insanların anlık işlemesi mümkün değilken, yapay zeka ile bu görev otomatikleştirilebilmekte.

Müşteriler ile her an iletişim

Müşterilerin markaya herhangi bir sorusu olduğunda, herhangi bir kanaldan ve istedikleri an iletişime geçmenin kolay olmasını isterler. İnsan çalışanlar günün veya gecenin belli saatlerinde buna uygun, ayrıca bir çalışan aynı anda sadece bir kişi ile ilgilenebilir. Yapay zeka algoritmasıyla çalışan sohbet robotları (chatbot), müşterilere günün her saatinde hemen yanıt verebilir. Müşterilerin ihtiyacı olan cevaplar sunulabilir ve müşteri memnuniyeti artırılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.