btbilgi

Anlık mesajlaşma platformu Telegram, şimdiye kadar daha büyük rakiplerine karşı ayakta kalmayı başardı. 2020’nin Nisan ayında 400 milyon aktif kullanıcıyı aşan Telegram’ın kurucusu Rus kökenli Pavel Durov, yeni yaptığı bir açıklamada platformun 500 milyon aktif kullanıcıya yaklaştığını bildirmiş. Her gün yaklaşık 1,5 milyon üyenin eklendiği mesajlaşma uygulaması, aynı zamanda 20 ülkede en çok indirilen mobil uygulamalardan biri.

Platformu kurulduğundan beri maddi olarak desteklediğini söyleyen Durov, gelecek seneden itibaren platformdan gelir elde etmeyi hedeflediklerini de önemli bir bilgi olarak vermekte. Durov artık platformu tek başına ayakta tutamayacağını, geliştikçe masrafların artması sebebiyle yeni kazanç yollarına baktıklarını ifade ediyor: “Bizimki kadar büyük bir projenin devam etmesi için, yılda en az birkaç yüz milyon dolara ihtiyacımız var.”

Bu amaçla 2021 yılında platformun kendi içinde bir reklam servisi oluşturulacak. Durov’a göre bu servis kullanıcı dostu olacak, gizliliğe saygı duyacak, sunucu ve trafik maliyetlerini karşılamaya fırsat verecek çapta olacak. Servisin kullanım yollarından biri, içinde reklam yayımlanan çeşitli kullanıcı kanalları olacak. Çok takipçisi olan kanalların sahipleri, reklam platformu sayesinde büyüklükleri ile orantılı olarak ücretsiz trafik kazanacaklar. Bir diğer yöntem de dikkat çekici ek özellikler. Mesela Telegram içinde kullanılan etiketleri üreten sanatçılar bu işten para kazanabilecek.

Durov bu konuda şu açıklamaları yapıyor: “Telegram’ın bir sosyal ağ yönü bulunmakta. Herkese açık büyük kanallarımızın (one-to-many) her biri milyonlarca aboneye sahip olabilir. Bu daha çok Twitter hesaplarını andırmakta. Pek çok ülkede bu tür herkese açık kanalların sahipleri para kazanmak için çeşitli reklamlar göstermekte. Bu reklamlar çoğunlukla üçüncü taraf reklam platformlarını kullanarak yapılıyor. Ayrıca yayımlanan reklamlar normal mesajlar gibi görünüyor. Bu rahatsız edici durumu, herkese açık kanallar için kendi reklam platformumuzu sunarak çözeceğiz.”

Reklamların birebir iletişim kanallarında veya grup sohbet odalarında kesinlikle yayımlanmayacağı bilgisi de özellikle veriliyor. Durov markasının kullanıcılara saygı duyulan ve kaliteli hizmetin sağlandığı bağımsız bir platform olarak kalması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtiyor. Reklam platformunun entegrasyon sürecinde kullanıcıların rahatsız olmayacağını ve değişiklikleri neredeyse fark bile etmeyeceklerinin de sözünü vermiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.