btbilgi

Her ne kadar salgın yüzünden çoğunlukla evlerimizde olsak bile, bu durum hareket etmek isteyen kişilerin aktivitelerini pek fazla değiştirmiyor. Evde yapılabilecek fitness egzersizlerinin çok fazla çeşidi olduğu gibi, akıllı saat ve akıllı bileklikler gibi cihazlar da egzersiz yapmak isteyenlere destek oluyorlar. Yalnız bu akıllı cihazların zayıf kaldıkları bir yer var. her ne kadar farklı aktiviteleri takip edebilseler de; farklı performans tarzları, ekipmanlar, yükseklikler ve kullanıcıların enerji seviyeleri gibi öğeleri tam anlamı ile yakalama yeteneğine sahip değiller.

Bosch Sensortec firması bu tür sorunları çözmek için, giyilebilir cihazlara yapay zeka desteği getirecek BHI260AP hareket sensörünü geliştirmiş. Sensör kendi kendine öğrenen yazılımıyla, giyilebilir elektronik cihaz üreticilerinin kişiselleştirilmiş fitness takip imkanı sunmasını sağlayacak. Sensörün çeşitli hareketlere uyum sağlayabildiği ve tekrar eden döngüsel kalıplara dayanan yeni fitness aktivitelerini öğrenebildiği aktarılmakta.

Yapay zeka destekli sensör ile akıllı fitness takibi
Kaynak: Bosch Sensortec

Kendi kendine öğrenen yapay zeka yazılımı, önceden kaydedilmiş on beşten fazla fitness aktivitesi içeren standart bir sete sahip. Bu nedenle, kullanılmadan önce eğitim alınmasına gerek kalmayacağı belirtilmiş. Buna ek olarak dört ana özellik sunuyor:

  • Öğrenme modu: Kullanıcılara orijinal olarak desteklenmeyen yeni fitness aktiviteleri ekleme seçeneği sunarak cihazı kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerini sağlıyor.
  • Kişiselleştirme: Kullanıcıların mevcut, önceden öğrenilmiş aktiviteleri kendi tarzlarına adapte etmelerini sağlayarak, kalori sayımı ve aktivite analizlerinin doğruluğunu artırıyor.
  • Otomatik takip: Kullanıcılar herhangi bir elle müdahale olmadan fitness aktivitelerini otomatik olarak takip ediyor ve hem dayanıklılık hem de güç antrenmanı için aktivite tipi ve süreye göre antrenmanın yoğunluğunu analiz edebiliyor.
  • Geliştirme: Üreticiler yazılımı değiştirmeden veya orijinal bir veri kümesine ihtiyaç duymadan yeni fitness aktiviteleri ekleyebiliyor. Koçlar veya yıldız sporcular tarafından sunulan bu yeni transfer edilebilir egzersizler, en iyilerle kıyaslama yapmayı ve uzmanlardan ya da sadece kullanıcıların arkadaşlarından öğrenmeyi mümkün kılacak.

Yapay zeka sensörü uç cihazlarda, yani akıllı bileklik ve saatlerde çalışırken buluta bağlanmaya ve akıllı telefona ihtiyaç duymuyor. Bağımsız çalışabilme yeteneği, bu sisteme veri gizliliği özelliği veriyor. Sensör internete veya telefona bağlanmadan aktiviteleri sürekli olarak izleyip analiz edebilecek. Yapay zeka fonksiyonlarının cihazın içinde çalıştırılması, aynı zamanda gecikme süresi sorunlarını ve güç tüketimini de en aza indirmeye yarıyor. Kullanıcılar bu sayede cihazlarında hızlı, gerçek zamanlı geribildirim ve uzatılmış şarj aralıkları elde edebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.