btbilgi

2020 yılı ile gelen hızlı teknolojik değişimleri, bundan sonrasındaki dönem için işletmelere fikirler veriyor. Salgın yüzünden odak haline gelen uzaktan çalışma, beraberinde iş dünyası açısından kalıcı teknolojik bir dönüşüm getirdi. Şirketler bir taraftan işlerin devam etmesini sağlamaya çalışırken, diğer taraftan da dijital dönüşüm projelerine ivme kazandırmaya uğraştılar. Peki 2021 itibarı ile iş yapma şekillerinde hangi eğilimler yükselecek? Buna Citrix kendi tahminleri ile cevap veriyor:

Sanal masaüstü teknolojisi

Uzaktan çalışma yüzünden VPN’e bel bağlayan işletmeler, VPN’in sorunlarını ancak şimdi görüyorlar. ABD’de uzaktan çalışan 2 bin’den fazla kişi ile yapılan bir araştırmada, VPN tabanlı erişim “düşük performanslı” bulunmuş ve “işlerin halledilmesi için gereken uygulamalara erişmeme” sorunları aktarılmış. 2021 yılında kuruluşlar VPN’de uzaklaşıp, daha güvenilir bir alternatif olan Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) çözümlerine yönelecekler.

Yapay zeka ve makine öğrenme

Beş ülkede 500 üst düzey yönetici ve 1.000 çalışan ile gerçekleştirilen Work 2035 araştırmasında, katılımcıların dörtte üçünden fazlası gelecek 15 yıl içinde yapay zeka/makine öğrenme teknolojilerinin karar verme sürecini önemli ölçüde hızlandıracağına ve çalışanları daha verimli hale getireceğine inandıklarını söylemiş. BT birimleri çalışma ortamını düzenlemek, yönetmek ve otomatikleştirmek amacıyla bu tür teknolojilerle güçlendirilmiş dijital çalışma alanlarından faydalanacaklar.

Nesnelerin İnterneti

Salgın, çalışan güvenliği konularını birden bire ön plana çıkarttı. Gelecek sene itibarı ile Nesnelerin İnterneti (IoT) ve robotik çözümler, çalışanları daha güvene almak için sıklıkla devreye sokulacak. Robotlar tehlikeli görevleri üstlenecek ve uzaktan erişim teknolojisi sayesinde insan-makine etkileşimi artacak. Temassız ofisler ve akıllı sosyal mesafe unsurları IoT cihazları ile gelişecek. Çalışanlar ofislerinin farklı bölümlerine yönelik haritalara ve kullanım bilgilerine erişebilecek, ortak kullanım alanlarının temizliğine emin olacaklar.

Siber güvenlik

2020 yılında çeşitli araştırmalar siber saldırıların yüzde 400 oranına varan miktarlarda yükseldiğini saptadı. 2021 yılında çalışanları ve şirket varlıklarını korumak için siber güvenliğe daha fazla önem verilmesi söz konusu. Burada Sıfır Güven (Zero Trust) modelinin öne çıkması, çalışanları daha yüksek seviyede iş dünyası güvenliği ile koruma altına almaya yarayacak. Siber güvenlik, BT departmanlarının yaptığı her şeyin içine işlenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.