btbilgi

2020’nin herkese yaşattığı zorluklardan sonra, 2021 bu seneden edinilen deneyimlerin kullanıldığı bir zaman olacak. Hem kişisel hem de profesyonel hayatların kalıcı şekilde etkilenmesinin ardından, her konuda bakış açısı değişti denilebilir. Özellikle de kurumların iş hayatına ve iş gücüne yaklaşımı değişti. 2021’in dijital dönüşüm açısından önemli bir yıl olacağını öngören kurumsal donanım markası Dynabook, bu tahminleri aşağıdaki üç ana kategoride özetliyor:

Giyilebilir teknolojiler ve karma gerçeklik

Karma gerçeklik cihazları ve giyilebilir teknolojiler etkileşimli uzaktan iletişimin önünü açarak, insanları adeta yüz yüze çalışıyormuşçasına aynı ortamda bir araya getirmekte. Pek çok sektörden gelecek, şimdiye kadar giyilebilir teknolojileri aklından geçirmemiş işletmeler bu çözümlere salgın sonrasında bakıyor olacak. 5G ağlarının ve mobil uç bilgi işlem teknolojisinin evrimi de kurumsal dijital dönüşüm noktasında büyük etkide bulunabilir denilmiş. Örnek verilen akıllı gözlükler, saha çalışanlarının ihtiyaç duydukları bilgi ve araçlara uzaktan erimesini sağlayacak. Ağ geçidi görevi gören mobil uç bilgi işlem çözümleri ise, ön saflardaki saha çalışanlarının artırılmış gerçeklik (AR) cihazlarından maksimum faydalanmasına olanak sağlayacak.

Uzaktan sağlık

Küresel IoT sağlık hizmetleri pazarının 2025 yılına kadar yıllık yüzde 21 büyüyerek 188 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2020 yılında insanların zorunlu şekilde evde kalması ve bunun defalarca tekrarlanması, 2021’den itibaren teletıp (uzaktan sağlık) ve uzaktan teşhis çözümlerinin yükselişe geçmesine sebep olabilir. Bu yaklaşımda sağlık uzmanlarının özellikle kronik hastaların sağlıklarını evlerindeyken proaktif olarak izleyip, bakım sağlayabilmeleri mümkün. Ayrıca EKG ve tansiyon monitörleri gibi giyilebilir sağlık cihazlarına ilginin artacağı tahmini var.

Robotik ve otomasyon

Bir McKinsey araştırmasına bakılırsa, COVID-19 sürecinde işletmelerin beşte biri dijital dönüşüm girişimlerine yatırım yapmış durumda. 2021’de bu eğilimin devam edeceği ve yani teknolojilerin teoriden uygulamaya çok daha hızlı geçeceği öngörülmekte. Bu teknolojilerinden ciddi bir kısmının robotik ve otomasyon üzerine olması söz konusu. 2021’e girerken sosyal mesafe koşullarının devam etmesi sonucunda, bu iki alanın birçok sektörde popüler olması beklenmekte. Buna rağmen salgın döneminde acele ile hızlandırılmak zorunda kalınan otomasyon uygulamalarında bazı hatalar yapıldığı da deneyimlenmiş. Bu sebeple 2021’den itibaren artması tahmin edilen otomasyon yatırımlarının yüzde 30’unun, uygulamaların kendisi yerine önce planlama aşamasına yatırılması da mümkün denilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.