btbilgi

Elektrikli otmobiller batılı ülkelerde her sene daha fazla tercih edilmekte. Ayrıca Çin başta olmak üzere Uzak Doğu bölgesinde de yükselişi gözle görülür şekilde artmakta. Türkiye gibi ülkelerde hala bir tane satın almak epey pahalıya gelse de, elektrikli otomobillerle ilgili olumsuz önyargılardan birini daha kırmak için yeni bir araştırmanın bulgularından faydalanabiliriz. Bu araştırmaya göre, ömür boyu kullanım göz önüne alındığında elektrikli araba bakım masrafları benzin motorlu arabalara göre çok daha ucuz olacak.

Consumer Reports firmasının çalışması, elektrikli araçların (EV) bakımının aynı klasmanda bir benzinli modele göre yaklaşık yarı maliyet gerektirdiğini ortaya koyuyor. Elektrikli araba derken, aracın tamamen batarya ile veya hibrit bir teknolojiye sahip olması pek farketmiyor. Raporda bu gerçeğin, elektrikli arabaların hala pahalı bulunduğu ülkelerdeki tüketicilerin fikrinin olumlu yönde değişmesine fayda sağlayabileceği aktarılıyor.

Raporda farklı kategorilerdeki araçların kullanım ömrü boyunca, ortalama bakım masrafları üzerinde yapılan hesaplamaların sonuçları veriliyor. Bu çalışma için 2019 ve 2020 yıllarında binlerce araçtan toplanan saha verileri analiz edilmiş. Buna göre benzin motorlu (Internal Combustion Engine – ICE) araçların bakım ve onarım masafları mil başına yaklaşık 0,061 dolar civarında. Buna karşın Nissan Leaf ve Tesla modelleri benzeri bataryalı tam elektrikli (Battery-Electric Vehicle – BEV) araçların bakım ve onarım masrafları mil başına yaklaşık 0,031 dolar. Toyota Prius benzeri yarı elektrikli, yani hibrit (Plug-in Hybrid Electric Vehicle – PHEV) araçlarda ise masraf mil başına 0,030 dolara geliyor.

Firmanın Otomobil Test Merkezi’nin elektrikli araçlardan sorumlu müdür yardımcısı Gabe Shenhar, yapılan açıklamada şunları aktarmakta: “Elektrikli araba modelleri benzinle çalışan otomobiller kadar bakıma ihtiyaç duymuyor. Her ne kadar bunların onarımları benzinlilere göre daha ucuz olmasa da, onarıma daha az sıklıkla ihtiyaç duyuluyor. Bakımının daha kolay ve az maliyetli olmasının yanı sıra, birçok elektrikli otomobil benzinle çalışan araçlara kıyasla daha iyi hızlanma sağlıyor ve havamıza zararlı gazlar pompalamıyorlar.”

Shenhar’ın son bahsettiği nokta da, ayrıca başka bir Consumer Reports araştırması ile kanıtlanmış durumda. Bu rapora göre elektrikli araçlar, benzer sınıftaki benzinli araçlara göre atmosfere yüzde 60 oranında daha az sera gazı salınmasına yol açmakta.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.