btbilgi

Motorsikletler ilk üretildikleri yerde durmadılar, teknolojinin gelişmesi ile giderek daha hızlı ve güçlü hale geldiler. Her ne kadar belli hız sınırları ve kurallar olmasına rağmen, insanlar bunlara uymayıp hayatlarını tehlikeye sokmaya devam ediyorlar. Bu da trafikte daha fazla kaza anlamına geliyor. Otomobillerde airbag ve benzeri güvenlik sistemlerini kurmak kolay, fakat motosikletlerin yapısı itibarı ile böyle bir şey mümkün değil. Ama bazı aksesuar üreticileri benzer sonuçlar alabilmek için inovatif çalışmalar yapmaktan geri durmuyorlar.

Motorsiklet aksesuarı ve kıyafetleri üretici markalar, sürücülerin üst gövdelerini özel hava yastığı mekanizmaları ile desteklemeyi başarmış durumdalar. En teknolojik kıyafetler içlerindeki sensörler sayesinde kaza anını saptayıp, düşme halinde üst gövde güvenliği sağlayacak airbag benzeri korumaları devreye sokabiliyorlar. Üst gövde yaralanmaları ölümcül olabilirken, alt gövde yaralanmalarının daha sık gerçekleştiği saptanmış. Buna karşı da ‘Airbag Jeans’ adı verilen bir ürün tasarlanmış.

İsveç kökenli Airbag Inside Sweden AB firmasının ürünü, içinde bir dizi airbag benzeri hava yastığı olan bir pantolon. Bu pantolonun güvenlik sistemi bir ip ile motorsiklete bağlı. Sürücü motordan düşecek olursa ip geriliyor ve pantolonun içindeki sistemi devreye sokuyor. Pantolonun dışında asılı duran bir tüpteki hava boşaltılıyor ve hava yastıkları anında genişleyerek, sürücüyü ciddi hasar verecek darbelerden korumayı amaçlıyor. Firma, Uppsala Üniversitesi’nden araştırmacıların yardımı ile bu sistemin sensör destekli versiyonu üzerinde de çalışmaktaymış.

Airbag Inside Sweden AB ürünü ABD ve Avrupa’da ‘Mo’Cycle’ markası altında, farklı modellerde pazara sunmaya hazırlanmakta. Bunun için bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası açmadan önce, kendi web siteleri üzerinden 1.000 kişinin e-posta duyurularına kayıt olmasını beklediklerini söylüyorlar. Bu listeye kayıt olanlar, kampanya zamanında ekstra indirimler ile ödüllendirilecekmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.