btbilgi

Bugün bir sosyal medya platformunun daha kapatılacağı haberini aldığımız gün. Twitter’ın 2015 yılında satın aldığı livestream uygulaması Periscope, 2021’in Mart ayında bağımsız bir uygulama olarak operasyonlarını sona erdirecek. Firma bugün yayınladığı bir blog yazısında, mevcut faaliyetlerini “sürdürülemez” olarak nitelendirmiş.

Yapılan açıklamada şu cümle kullanılıyor: “Gerçek şu ki, Periscope uygulaması bir süredir devam etttirilemez bir bakım modu durumunda. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde kullanımın azaldığını gördük ve uygulamayı desteklemenin maliyetinin zaman içinde artmaya devam edeceğini biliyoruz. Platformu mevcut durumunda bırakmayı şu andaki ve eski takipçilere, ayrıca Twitter’a da haksızlık olarak görmekteyiz.”

Tech Crunch sitesi, Twitter’ın rakiplerine kıyasla en zayıf olduğu alan olan video yayın konusunda geçtiğimiz aylarda çalışmalar yaptığını belirtmiş. Bu gelişmelerin, sahibi olduğu Periscope’un özelliklerinin bir çoğunu gereksiz hale getirdiğine de dikkat çekilmekte. Geçen hafta Twitter uygulamasında ortaya çıkan bir kod satırının, livestream uygulamasının sonuna geldiğine işaret ettiği, fakat Twitter’ın bu konuda yorum yapmayı reddettiği de ifade edilmekte.

Periscope’un bağımsız bir uygulama olarak trafiğinin de, resmi açıklamada belirtildiği gibi son birkaç yıldır azalmakta olduğu biliniyordu. Uygulamaya son verilmesinin ana sebebi olarak da bu gösteriliyor. Twitter açıklamasında ise aslında bu kapatmanın daha erken gerçekleşmesinin söz konusu olduğunu, ama bu seneki gelişmeler yüzünden planın ertelendiği söyleniyor: “2020’deki olaylar sebebiyle yeniden önceliklendirdiğimiz projeler olmasaydı, bu kararı muhtemelen daha erken verirdik.”

Mobil uygulama takip servisi Sensor Tower, Periscope’un App Store ve Google Play uygulama mağazaları dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 101 milyon kez yüklendiğini aktarmakta. Ocak-14 Aralık 2019 arasındaki dönemde yaklaşık 7,3 milyon indirilirken, 2020’nin aynı döneminde yıllık bazda yüzde 7 düşüşle küresel olarak yaklaşık 6,8 milyon kez indirilmiş.

Verilen bilgiye göre Periscope Mart 2021’de uygulama mağazalarından kaldırılacak. O zamana kadar gelen son sürümle, 15 Aralık 2020 tarihinden itibaren artık kullanıcılar yeni hesap açamayacaklar. Twitter ile paylaşılan yayınlar tekrar olarak yayınlanacak ve tüm yayıncılar uygulama Mart 2021’de kaldırılmadan önce Scope yayınlarının ve verilerinin bir arşivini indirebilecek. Kullanıcıların bundan böyle Twitter uygulamasına entegre edilmiş ‘Twitter Live’ servisi üzerinden canlı yayın açabilecekleri de belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.