btbilgi

COVID-19 salgını ile gelen karantina önlemlerinin direk sonucu olarak değişen ihtiyaçlar, tüm iş planlarının da acilen değişmesini zorunlu kıldı. İşletmeler bu dönemde acil dijitalleşmeden maliyet optimizasyonuna kadar farklı alanlarda yeniden düzenlemeler yaptılar. Hepsinin içinde en büyük darbeyi de bütçe kısmı almış durumda. Fakat işletmeler bir yandan da güvenliğin ne derece önemli olduğunu biliyorlar. Bu sebeple güvenlik yatırımları aynen devam edecek gibi görünüyor.

Bu yaklaşım Kaspersky firmasının yayımladığı ‘Investment Adjustment: Aligning IT budgets with changing security priorities’ başlıklı raporda incelenmiş. 5 bin’den fazla BT ve siber güvenlik uygulayıcısının katıldığı bir araştırmadan elde edilen verilerle hazırlanan rapor, 2020 yılındaki ekstrem koşulların BT güvenliği ekonomisi eğilimlerini nasıl etkilediğini konu ediyor.

Rapora göre BT harcamalarının payı KOBİ’ler için 2019’da yüzde 23 iken 2020’de yüzde 26’ya, büyük işletmeler için yüzde 26’dan yüzde 29’a yükselmiş. Sırf BT güvenliğine ayrılan BT bütçesinin payı ise KOBİ’ler arasında 2019’da 1,2 milyon dolardan 2020’de 1,1 milyon dolara, işletmeler için 74,1 milyon dolardan 54,3 milyon dolara düşmüş. Rakamsal düşüşe rağmen, güvenlik yatırımları için yıllık bazda büyüme saptanmış.

COVID-19 salgını sırasında genel BT bütçeleri dahil tüm kurumsal bütçe planlarında değişim ve azalma oluştu. Özellikle de KOBİ’lerin zaten baştan sınırlı olan bütçeleri ile daha zor duruma girdikleri hatırlatılıyor. Buna rağmen kuruluşların yüzde 71’i siber güvenlik bütçelerinin önümüzdeki üç yıl içinde daha da büyümesini beklemekte. Bu tahmin, salgın ile artan siber tehditlerin sektöre direk etkisini göstermesi açısından raporda öne çıkartılmış.

Raporda küçük ve orta ölçekli işletmelerin siber güvenliğe ortalama 275 bin dolar ayırdığı, büyük işletmelerin de ortalama 14 milyon dolar yatırım yaptığı aktarılmakta. Şirketlerin çoğunluğu bu rakamların önümüzdeki üç yıl içinde işletmelerde ortalama yüzde 11, KOBİ’lerde yüzde 12 artmasını bekliyor. Yüzde 17’si ise en azından bir seneliğine yatırım miktarlarının değişmesini beklemiyor.

Her şirket güvenlik yatırımları konusunda aynı kararda değil. Her on kuruluştan biri (yüzde 10 oranla) BT güvenliğine daha az para harcayacaklarını açıklamış. Raporda bunun ana nedeni olarak, gelecekte siber güvenliğe bu kadar çok para yatırmanın anlamsız olduğunu düşünen üst yönetim anlayışı (yüzde 32) gösterilmekte. KOBİ’ler arasında güvenlik harcamaların azalmasının nedenlerinden başta geleni ise, öncelikle genel şirket giderlerini kısma ve bütçeleri optimize etme (yüzde 29) ihtiyacı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.