btbilgi

Son yıllarda giderek daha fazla gelişme duyduğumuz konulardan ikisi sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) teknolojileri. Kullanım alanlarının her geçen sene çoğaldığı bu teknolojilerin hakim olduğu pazarın sadece bu yıl yüzde 78 büyüdüğü rapor ediliyor. Statista’nın hesaplamalarına göre VR/AR pazarı 2020 sonunda 18,8 milyar dolarlık bir hacme ulaşacak. 2026 yılında ise pazarın 120 milyar dolara varması söz konusu.

İş yerlerinde üretkenliği ve verimliliği artırmada çok işe yaradığı gözlemlenen sanal ve artırılmış gerçeklik çözümleri, daha önce başka teknolojilerin sunamadığı bir inovasyon anlayışının yolunu da açmış durumda. Başta oyun, otomotiv, sağlık ve perakende sektörleri öne çıksa da her sektörün bu teknolojileri kullanmasının yolu olduğunu belirten Teknoser firması çeşitli örnekleri de şu şekilde aktarmış:

Boeing

Boeing teknisyenleri daha önce 747 süper tankerlerini bağlamak için kullandığı 20 fit uzunluğundaki diyagramların yerini alan etkileşimli 3D AR modelleri kullanıyor. Şirket bu şekilde görevi tamamlamak için harcadığı zamanda yüzde 30, yapılan işin kalitesinde de yüzde 90’lık iyileşme sağlamış.

Thyssenkrupp

Bina içi mobilite çözümlerinde iyi bilinen uluslararası oyunculardan Thyssenkrupp, satış görevlilerini ilk ziyaret sırasında merdiven boyutlarını hızla ölçen AR gözlükleri ile donatmış. Cihaz sayesinde veriler üretim ekipleriyle otomatik olarak paylaşılarak veri girişini ve karar verme süresi azaltılıyor.

Verizon

Telekomünikasyon şirketi Verizon’daki teknisyenler VR gözlüklerle eğitim verebiliyorlar. Ofisten hiç çıkmadan, çatıların üstüne ve elektrik direklerine fiber optik kablolar kurulabilmekte. Bu teknolojinin Verizon’un iş süreçlerini ve verimliliğini önemli ölçüde artırdığı ifade ediliyor.

Walmart

Walmart 140 bin çalışanını VR teknolojilerini kullanarak eğitiyor. VR kullanarak yapılan eğitim çalışmalarının, çalışanların memnuniyetini yüzde 30 artırdığı firma tarafından açıklanmış. Bir Harvard Business Review makalesine bakılırsa, artırılmış gerçeklik çözümleri bazı şirketlerde çalışanlar için eğitim süresini neredeyse sıfırlayabiliyor.

Ford

Ford gibi yenilikçi otomotiv firmaları, sanal gerçeklik yöntemlerini tasarım ve erişilebilirlik açısından değerlendiriyorlar. Mühendisler üretim süreci başlamadan önce otomobilin güvenliğini sanal ortamda test edebiliyor. Karmaşık projeler çok sayıda ekiplerin müdahalesini gerektirdiğinden VR teknolojisini kullanan ekiplerde her üye bulut tabanlı projeye erişebiliyor ve sorumlu olduğu bölümü iyileştirebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.