btbilgi

7253 Sayılı Kanun, kamuoyunda “Sosyal Medya Kanunu” olarak da anılmakta. Bu kanun yurtdışı kaynaklı sosyal ağ servis sağlayıcılarına Türkiye’deki hizmetlerini devam ettirebilmeleri için bazı şartlar getirdi. Yeni düzenleme ile sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilci açma yükümlülüğü zorunlu kılnmış durumda. Kanunda yer alan ‘günlük erişimi bir milyondan fazla yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcısı’ tanımı yüzünden, düzenlemenin esas olarak Türkiye’de her gün milyonlarca kişinin kullandığı Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok gibi sosyal paylaşım sitelerini hedef aldığı aktarılıyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr.Üy. Doç. Dr. Hasan Sınar, kanun ile sosyal paylaşım sitelerine yönelik 5 aşamalı bir yaptırım uygulandığını belirtmiş. Bunların ilk iki aşamasında giderek artan para cezası bulunmakta. Üçüncü aşamasında reklam yasağı getirilmesi söz konusu. En ciddi sonuçları olan dördüncü ve beşinci aşamalarında ise bant genişliğinin daraltılması var.

Doç. Dr. Sınar bu kanun hazırlanırken, yasa koyucuların 2018 yılında Almanya’da yürürlüğe giren Sosyal Medya Kanunu “Netzdurchsetzunggesetz”’den esinlendiğini ifade etmekte. Fakat burada önemli bir farktan bahsedliyor. Bizim düzenlememizde sosyal ağ sağlayıcıları kavramının çok geniş tanımlanmış olmasının yanı sıra, Alman kanununda bulunmayan ‘bant genişliğinin daraltılması’ gibi ağır bir yaptırım biçimine yer verilmiş durumda.

Düzenleme kapsamında şimdiye kadar Türkiye’de temsilci açmayan sosyal medya şirketlerine ilk aşamada 10 milyon TL ve ikinci aşamada da 30 milyon TL ceza kesildiği açıklandı. Eğer ceza alan firmalar yaklaşımlarında herhangi bir değişiklik yapmazsa, sırayla reklam yasağı ve ardından da bant genişliği sınırlaması getirilmesi mümkün. Bu platformların internet trafiğinin bant genişliğinin dördüncü aşamada yüzde 50, beşinci ve son aşamada da yüzde 90 oranında daraltılması kanunun kapsamı içinde.

Sınar bu noktada bir uyarıda bulunuyor ve iş bu son yaptırımlara kadar gelirse; Türkiye’deki milyonlarca Facebook, Twitter ve Instagram üyesinin her gün düzenli olarak kullandıkları bu platformları artık neredeyse hiç kullanamaz hale geleceklerini söylüyor. Sınar bu durumun ifade özgürlüğü yönünden çok büyük bir sorun yaratabileceğini ifade etmekte. Bu konuda yapılması gereken şeyin ise, düzenlemenin konunun tüm paydaşlarıyla istişare içerisinde yeniden gözden geçirilmesi ve özellikle ‘bant genişliğinin sınırlandırılması’ gibi karşılaştırmalı hukukta benzeri bulunmayan ve ‘sansür’ anlamına gelebilecek yaptırımların yasadan çıkartılması olduğuna inandığını açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.