btbilgi

Dikey tarla tesisleri son yılların en önemli tarım teknolojisi çözümlerinden biri. Özellikle de taze meyve ve sebze üretmenin en pratik yollarından biri olarak dikkat çekiyorlar. Eğer Danimarka gibi yeşil sebzelerini belli mevsimlerde ithal etmek zorunda kalan bir ülkeyseniz, bu yöntem çok işinize yaramakta. Kopenhag yakınlarında inşa edilen yeni bir tesis bu konuda ülkeye büyük fayda sağlayacak.

Tesis Tayvanlı bir dikey tarım teknolojisi firması olan YesHealth Group’un ve Danimarka kökenli gıda teknolojisi startup firması olan Nordic Harvest’ın ortak projesi. Bu dikey tarla yerel olarak yılda 1.000 ton yeşillik üretmeye hazırlanıyor. Tesis toplamda yirmi futbol sahası büyüklüğünde bir alanda kuruluyor. Fast Company’nin haberine bakılırsa, buna benzer birkaç tesis ülkenin yeşillik talebinin tamamını karşılayabilir gibi görünüyor.

Tesisi inşa eden YesHealth Group‘un bu alanda on yılı aşkın deneyimi var. Tayvan’daki ve Çin’deki en büyük dikey çiftlikleri geliştiren firma, bu işin nasıl karlı ve verimli hale getirilebildiğine güzel bir örnek. Daha önce de benzer örneklerini gördüğümüz üzere, dikey tarlalar gıda üretimi için kontrollü ortamlar gerektirmekte. Özellikle üretimde az su kullanan ve işin içinde toprak olmadığı için böcek ilacı benzeri kimyasallara ihtiyaç duyulmayan hidroponik teknolojileri devrede. YesHealth’in kendi LED ışıklarını ürettiği ve bu konuda büyük verim artışı sağladığı bilgisi de verilmekte.

Tüm bunlara ek olarak, 7 bin metrekarelik tesis tamamen rüzgar enerjisiyle çalışacak ve böylece gıda üretiminin karbon ayak izini azaltmaya yarayacak. İşin lojistik tarafında ise üretilen yeşilliklerin şehirdeki tüketicilere çok kısa sürede ve taze ulaştırılması söz konusu. Tarlanın bu yolla gıda atığını azaltması, ayrıca pazara dört mevsim sebze tedarik etmesi mümkün denilmekte. Tesiste devasa raflardan oluşan sistemin büyük kısmı otomatikleştirilmiş olduğundan işçilik maliyetleri de düşük. Bu da taze sebzelerin daha ucuza mal edilip satılması anlamına geliyor.

Tesiste üretilecek sebzelerin Ocak ayından itibaren Danimarka süpermarketlerinde satılacağı ve organik yeşillere benzer şekilde fiyatlandırılacağı belirtilmekte. Yakın gelecekte daha da düşecek maliyetlerin, bu yeşillikleri geleneksel ürünlerle rekabet edecek seviyeye ulaştırması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.