btbilgi

Minecraft piyasaya çktığı 2009’dan beri dünyanın en popüler video oyunlardan biri. İnsanların kendi üç boyutlu dünyalarını yaratmalarına ve maceralara çıkmasına fırsat veren oyun birçok platformda oynanabiliyor. Mayıs 2020 itibarıyla 200 milyon adetle tüm zamanların en çok satan oyunu haline geldi ve bir süredir mobil cihazlarda da oynanabilmekte. Bu da beraberinde siber dolandırıcılık operasyonlarını getirmiş.

Siber güvenlik firması Kaspersky’nin verdiği bilgiye göre, Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan Google Play’de yirmiden fazla sahte Minecraft mod uygulaması keşfedilmiş. Mod uygulamaları oyuna ek dokular, yeni nesneler ve farklı karakterler ekleyebilmek için oluşturulan koleksiyon paketleri. Oyuncular bu paketleri indirerek veya bazen de parayla satın alarak mobil ortamdaki sanal dünyalarına çeşitlilik getirebiliyorlar.

Siber dolandırıcılar bu fırsattan yararlanmış ve mod paketleri içeriyor gibi görünen sahte uygulamalar meydana getirmişler. Paketi cihazına indiren kullanıcı uygulamayı açtığında Minecraft’a herhangi bir mod eklenmediğini farkediyor. Bir hata oldu zannedip uygulamayı kapatınca, uygulamanın simgesi telefondan kayboluyor. Kullanıcı zaten para vermediği ve çalışmayan bir uygulama üzerinde durmuyor, hatta sonra yüklediğini bile unutuyor. İşin kötüsü, gerçekte uygulama ortadan kalkmamakta ve arka planda çalışmaya devam etmekte.

Sahte uygulamanın yaptığı şey ise, mobil cihazda agresif bir şekilde reklam göstermek. Uzmanların incelediği sahte mod paketlerinin her iki dakikada bir tarayıcı penceresi açtığı, reklam göstermek için Google Play ve Facebook çalıştırdığı, YouTube videoları oynattığı gözlemlenmiş. Tüm bu aktivitenin, kullanıcının mobil cihazını kullanmasını neredeyse engelleyecek kadar yoğunlaştığı rapor ediliyor.

Kullanıcı silmek isterse, bu sahte mod paketlerinin mobil cihazda bulunmasının zor olduğu da aktarılıyor. Uygulama kendini geri yüklemeye çalışmıyor ama ana ekranda simge olmadığında, kullanıcıların buna sebep olan şeyin yükledikleri mod paketi olduğunu farkedip silmek için cihaz ayarlarında bulmaları gerekli. Ne yazık ki keşfedilene kadar sahte modlardan en az popüler olanı 500 kez, en popüler olanı ise 1 milyondan fazla kez yüklenmiş. Google’ın kendilerine yapılan bilgilendirmeden sonra, 20’den fazla sahte mod paketi uygulamasını Google Play mobil uygulama platformundan temizlediği bilgisi de ayrıca verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.