btbilgi

Daha önce geleneksel bisikletleri elektrikli bisikletlere dönüştürmek için aksesuarlar ve kitler görmüştük. Bunların bazılarında sadece tekerleği değiştirmek yeterli, bazılarında ise daha kapsamlı dönüşümler yapmak gerekmekte. Fakat normal bir bisikleti kar üzerinde gidebilecek bir elektrikli bisiklete çeviren proje ilk kez duyuyoruz. Envo Electric SnowBike Kit tam olarak bu işi yapıyor.

Kanadalı elektrikli mobilite şirketi Envo tarafından üretilen kit, halen piyasadaki her türlü dağ bisikleti üzerinde kullanılabiliyor. Bisikletin karda hareket etmesini sağlayan ana parça, kitten çıkan ve arka tekerleğin yerini alan palet sistemi. Palet sistemi alüminyumdan imal edilen bir çerçeve gövdeye, üstte entegre 1.200 watt’lık göbek tipi bir motora ve altta bir dizi polietilen silindire sahip. Hepsinin etrafında da, aynı kar arabalarında bulunan cinsten kauçuk / Kevlar karışımı bir palet kayışı var.

Kitin motoru, bisikletin alt kadro parçasına monte edilen 48V / 17.5 Ah kapasiteli lityum-iyon batarya paketinden enerji almakta. Bununla beraber sürücünün bacak gücü, bisikletin kendi zincirinin motorun yan tarafına takılı bir dişliye monte edilmesi ile aktarılabilmekte. Entegre bir sensör ile sürücünün pedal çevirmesi algılanıyor ve motor bu şekilde çalıştırılıyor. Ama istenirse gidona takılacak bir anahtar sayesinde motor pedal çevirmeden de başlatılabilir. Gidonun ortasında bulunan bir LCD kontrol paneli de sürücüye motor destek ayarı, mevcut hız ve batarya şarj seviyesini göstermekte.

Kullanıcılar isterlerse bisikletin kendi ön tekerleğini tutabilirler. Bu seçeneğin sert karda işe yarayacağı belirtiliyor. Fakat yumuşak karda kullanmak için, Envo Electric SnowBike Kit ile birlikte bir snowboard montaj adaptörü gelmekte. Bu adaptör ile kullanıcılar isterlerse kendi snowboardlarını ön takıma monte edebilirler. Eğer gerekirse, Envo opsiyonel olarak sisteme uyumlu bir snowboard da satıyor. Kitin tamamının kurulumunun acemilere göre veya çok kolay olmadığı, epey ayar gerektirdiği gibi bir ayrıntı söz konusu.

Verilen bilgiye göre kit ile dönüştürülmüş bir kar bisikleti saatte 18 kilometre hıza kadar çıkabilmekte. Bataryası 8 saatlik bir tam şarj için yaklaşık 10 kilometrelik (veya yaklaşık iki saatlik) bir sürüş sunabilmekte. Envo Electric SnowBike Kit şu anda firmanın web sitesi üzerinden, 2 bin 789 Kanada Doları’na sipariş edilebiliyor. Kiti besleyen batarya ise ayrıca satın alınabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.