btbilgi

Robot teknolojileri genellikle insanlığın faydasına olacak şekilde ilerlese de, bazen durup bir düşünmemize yol açan şeyler de çıkıyor. MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) bir grup mühendis, ‘Terminator’ filminden sahneleri akla getiren bir yapay zeka algoritması geliştirmişler. ‘RoboGrammer’ adı verilen bu yapay zeka, kendi kendine çeşitli robotlar tasarlayabilmekte.

ExtremeTech sitesinin haberine bakılırsa, bu yapay zeka tasarladığı robotlarla henüz dünyayı ele geçirecek kadar gelişmiş değil. Çünkü henüz tasarımcılarının yönlendirmesine ve bilgi girişine ihtiyacı bulunmakta. Buna karşın doğru tercihler yapıldığında, algoritma özellikle belirli bir dizi koşul için ideal robotları meydana getirmekte oldukça becerikli denilmekte.

Yapay zekanın sıfırdan tasarladığı robotların hepsi gerçek hayatta kullanılmayabilir. Fakat sistemin avantajlarından biri, geleneksel düşünce kalıplarında takılıp kalan araştırmacılar için yeni fikirler oluşturmak için değerlendirilebilmesi. Ama bu demek değil ki RoboGrammer gerçek hayatta işe yarayacak robotlar üretemesin. Ekip robot tasarımlarını sanal ortamlarda test etmekte ve bazılarının kaygan zeminler veya merdivenler gibi zorlu arazileri geçmede başarılı olduğunu raporluyor.

Yapay zeka ilk denemelerinde, ona temin edilen sanal robot parçalarından saçmasapan tasarımlar geliştirmiş. Biraz yönlendirme sonucunda algoritma daha mantıklı ve verilen problemde işe yarayabilecek çözümler sunmaya başlamış. Mühendislerin bu noktada ağırlıklı olarak eklembacaklılardan ilham aldığı aktarılıyor. Bu sayede yapay zeka düz arazi için kertenkele benzeri bir robot gövde meydana getirmiş. Ardından sanal ortamdaki hareket edilecek yüzeyde boşluklar açılmış, buna cevap olarak yapay zeka robotun gövdesini daha sert hale getirmiş. Geçilmesi gereken buzlu bir yüzey sunulunca da, yapay zeka bu sefer kendisini iki kolla öne doğru çeken ve sonra kayarak ilerleyen bir tasarım vermiş.

Projenin lideri Allan Zhao, sistemin uygulanabilir çözümler geliştirebildiğini kanıtlamak için tasarlanan robotların bazılarını gerçek dünyada inşa edeceklerini açıklıyor. Bunun dışında yapay zekanın robotlara hareket becerisi dışında yetenekler vermek için genişletilmesi mümkün. Bir başka kullanım alanı ise sanal dünyalarda kullanılabilecek çeşitli tasarımlar sunabilecek olması. Mesela bir video oyununda kullanılmak için teker teker bir sürü robot üretmektense, oyun tasarımcıları RoboGrammer sayesinde bir sürü alternatif tasarıma hızlıca sahip olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.