btbilgi

Google Türkiye ve Mediacat tarafından, geleceği şekillendirecek kariyer alanlarındaki kadınların sayısını ve etki gücünü artırma hedefi güden bir proje başlatıldı. “#SheMakes: Geleceği Farklı Yaratanlar” isimli proje için 18 Aralık tarihine kadar başvuru alınacağı bilgisi verilmekte. Proje sonucunda kadınların başarı hikayelerine dikkat çekilmesi ve genç kadınlar için örnek olması amaçlanmakta.

#SheMakes projesi geleceğin lider kadınlarını çeşitli araç, eğitim ve mentorluk programları aracılığıyla destekleyecek. Projeye başuru için iki ön şart mevcut. Birincisi katılımcıların 35 yaşın altında olması. Diğer ise teknoloji, dijital ekonomi, bilgisayar bilimi, matematik, girişimcilik, inovasyon, dijital sanat, tasarım, kodlama, oyun ve veri odaklı yaratıcı endüstriler gibi geleceği şekillendiren sektörlerden birinde kariyer hedefleyen veya halihazırda bu sektörlerden birinde çalışılıyor olması.

Başvurular için tercih edilecek özellikler arasında meraklı, araştırmacı, problem çözücü, işbirliğine ve iletişime yatkın, yaratıcı ve veri temelli düşünür olmak bulunmakta. Bireysel başvuruların yanı sıra, ilgili kişilerin de bu kriterlere sahip olduğunu düşündükleri isimleri aday gösterip başvuru yapabilecekleri aktarılmakta.

Başvurular, SWEATers Kurucusu Elif Boyner, Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, Mediacat ve Digitalage Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, Doğan Holding/Hepsiburada Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, TAZI Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Zehra Çataltepe, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, University of California-Riverside Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Prof. Mihri Özkan’ın da yer aldığı seçici kurul tarafından değerlendirilecek.

Kurulun belirleyeceği 35 yaş altı 15 kadın, yaratıcı ve teknik yetkinliklerin yanı sıra iletişim becerilerini de geliştirmek üzere kurgulanan kapsamlı eğitim programlarına katılmaya hak kazanacak. Proje kapsamında 15 başarılı kadın lider, projenin marka elçileri olarak genç kadınlara ilham verecek ve kendi kariyer yolculuklarına ilişkin detayları paylaşarak, geleceği şekillendirecek kadınlara ilham olacak. #SheMakes elçileri listesine ve projesinin başvuru süreçleri ile ilgili detaylara projenin resmi web sitesinden ulaşılabilir.

#SheMakes başvurularının site üzerindeki form üzerinden, başarı hikayelerine ilişkin video ve linkler de eklenerek 18 Aralık 2020 tarihine kadar yapılabileceği belirtilmekte. Programa seçilecek 15 isim ise 4 Ocak 2021 tarihinde açıklanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.