btbilgi

Teknoloji odaklı işe alım danışmanlığı şirketi Spring Professional Türkiye, ülkemizde COVID-19 salgınının iş dünyasına, iş sürekliliğine ve şirketlerin rekabet güçlerine etkilerini görebilmek için bir araştırma gerçekleştirmiş. Çalışmada Türkiye’deki önemli şirketlerin yöneticilerinden ve fikir liderlerinden oluşan 400’den fazla katılımcı ile görüşülmüş. Bulgulardan en ön plana çıkanı, işletmelerin salgın boyunca BT yatırımı konusunda fazla varlık gösterememiş olmaları yönünde pişmanlıkları.

Araştırmada yer alan “Pandemi süresinde en çok hangi departmana yatırım yapmış olmayı isterdiniz?” sorusuna yüzde 55,9’luk geniş bir kitle “bilgi teknolojileri” yanıtını vermiş. Onu yüzde 37,7 ile “e-ticaret”, yüzde 23 ile “insan kaynakları” ve yüzde 19,2 ile “tedarik zinciri” cevapları takip etmekte.

COVID-19 sürecinde en fazla ivme kazanacağı tahmin edilen sektörler sorulduğunda yanıtlar e-ticaret (yüzde 78,9 oranla), bilişim (yüzde 77 oranla), sağlık sektörü (yüzde 55,4 oranla) ve ilaç sektörü (yüzde 49 oranla) şeklinde sıralanmış.

Rapora göre katılımcı şirketlerin üçte biri (yüzde 66.2 oranla) salgın dönemindeki kısa vadeli stratejilerinde maliyet optimizasyonuna öncelik vermiş durumda. Ardından yüzde 40,7 oranla bulut yapısına geçiş ve veri ve felaket merkezi güçlendirme süreci geliyor. Kısa vadeli stratejilerde üçüncülüğü yüzde 27 oranla siber güvenlik alıyor.

Uzun vadeli stratejiler arasında ise Bilgi Teknolojileri ve Dijital süreçlerini güçlendirme, BT yatırımı yapma, tedarik zincirinin dijitalleşmesi ve optimizasyonu, veri ve felaket merkezi güçlendirme ve sürekliğini sağlama, e-ticarete geçiş için gerekli adımların atılması, müşteri deneyiminin güçlendirilmesi adına yapay zeka teknolojilerinin kullanılması ve siber güvenliğe odaklanma ana konular olarak öne çıkmış. Araştırma dijital dönüşüm hedeflerinin işe alım süreçlerinde de etkili olduğunu ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 42’si salgın süreci ve sonrasında işe alım yetkinliklerinde duygusal zeka ve yönetme becerilerine öncelik verildiğini söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.