btbilgi

Yazları kapalı mekanlarda en sevdiğimiz nesnelerden biri vantilatör. İster ayaklı, ister de masa üstü modeli olsun vantilatörler bizi sıcaklardan kurtaran önemli cihazlardan. Genelde bir vantilatörün aşırı teknolojik olmasını beklemezsiniz. Sağa-sola ve aşağıya-yukarıya salınım dışında, ekstradan su buharı vererek daha fazla serinletme sağlayan modeller görmek mümkün. Fakat Minnesota kökenli yazılım mühendisleri Nate Oelke ve Aj Sakher bununla yetinmemişler. Biraz ürün geliştirme sonucunda ortaya ‘Following Fan’ çıkmış.

Adından da anlaşılacağı gibi Following Fan (Takip Eden Vantilatör) çalıştığı sürece oda içinde belli bir kullanıcıyı takip etmek için tasarlanmış. İlk bakışta çelik gövdeli ve alüminyum kanatlı bir ayaklı vantilatör gibi gözükmekte. Kanatlarının çapı yaklaşık 51 santimetre ve toplam ağırlığı da 9,5 kilogram kadar. Ürünü benzerlerinden ayıran en sıradışı özelliği, ızgarasının ön tarafındaki orta kısımda bir kamera yer alması. Bu entegre kamera, cihazın içindeki mikroişlemciye görüntü sağlıyor. Alınan video anlık olarak bir bilgisayar görüşü algoritması tarafından işlenmekte.

Following Fan cihazı aktive edildiğinde kendisine en yakın olan kişiye kilitleniyor. Görüntü tanıma özelliği sayesinde video akışından kilitlendiği kullanıcının yerini tespit edip, kullanıcı odanın içinde hareket ettiğinde otomatik şekilde ona doğru dönmekte. Vantilatör bunu 135 derecelik bir açı içinde gerçekleştirebiliyor. Tasarımcıları insanların kişisel hayatlarına herhangi bir müdahale olmaması için, cihazı tamamen çevrimdışı yapmışlar. Yani takip için kullanılan videoların internete yüklenmesi gibi bir şey söz konusu değil.

Cihaz sadece bu teknolojik modda çalışmak zorunda da değil. Gerekirse geleneksel vantilatörler gibi sabit veya salınımlı modlarda da iş görüyor. Ayrıca üç farklı hava verme hız ayarına sahip. Ama otomatik takip modunun ekstra bir avantajı var. Cihazın kilitlendiği kişi odadan çıkarsa vantilatör kendi kendine duruyor ve böylece elektrik tasarrufu yapılabiliyor. Kişi odaya geri girdiğinde de vantilatör bunu saptayıp çalışmaya devam ediyor.

Cihaz seri üretime girmeden önce kaynak toplamak için bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtılıyor. Kampanya boyunca 199 dolara ön sipariş verilebilmekte. 2021 yılının Haziran ayında siparişler teslim edildikten sonra, pazara 299 dolara sürüleceği bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.