btbilgi

Tüm dünyada en çok online alışveriş yapılan günlerden biri olan Black Friday (Kara Cuma), geçtiğimiz haftanın Cuma günü gerçekleşti. Uzun yıllardır her ürün kategorisinde çok büyük indirimlere tanık olan bu gün, ülkemizde de e-ticaret siteleri ve markalar tarafından verimli şekilde değerlendirilmekte. Finans teknolojileri şirketi İyzico, geçen Cuma günü yaşanan alışveriş çılgınlığının nasıl geçtiğine dair, iş ortaklarından topladığı verilerin analizi sonucunda bir rapor hazırlamış.

Rapora göre geçen Kara Cuma günü boyunca online alışverişte işlem hacmi önceki yıla göre yüzde 103 artış göstermiş. 2019 yılı ile karşılaştırıldığında, işlem adedi ve sepet tutarında da ciddi artışlar saptanmış durumda. Bu sene işlem adedinde yüzde 57, ortalama sepet tutarında ise yüzde 29 artış gözlenmiş. 211 TL olan ortalama sepet tutarı, bu seneki Kara Cuma’da 273 TL ‘ye yükselmiş.

Ödeme şekillerinde banka kartı ve kredi kartı kullanımı en popüler olanlar. 2019’da yüzde 28 olan banka kartı kullanım oranı bu yıl yüzde 33’e ilerlemiş. Kredi kartı ile yapılan işlemler yüzde46 artış gösterirken, banka kartlı işlem adedi yüzde 87 oranında artmış. Kredi kartıyla yapılan işlemlerde normalde tek çekimde yüzde 50, üç taksitte yüzde 41 ve 6 taksitte yüzde 5 olan işlem hacmi dağılımının; bu senenin Kara Cuma döneminde tek çekimde yüzde 53, üç taksitte yüzde 30 ve 6 taksitte yüzde 9 olarak gerçekleştiği raporlanıyor.

Bu seneki yoğun online alışveriş kampanyaları sonucunda, web kanalından yapılan harcamaların yüzde 129, işlem adedinin yüzde 66 ve ortalama sepet tutarının da 275 TL’den 382 TL’ye yüzde 39 artış gösterdiği aktarılıyor. Mobil harcamalarda önceki yıla göre işlem hacmi yüzde 170, işlem adedi yüzde 128 ve ortalama sepet tutarı da 91 TL’den 108 TL’ye ulaşarak yüzde 19 oranında yükseliş göstermiş. Her ne kadar tüketiciler hala web üzerinden alışverişi öncelikle tercih ediyor olsa da, bu sene mobil alışveriş oranının yüzde 7 oranında artmasına da dikkat çekilmiş.

Salgın aylarında yaşanan online kitap alışverişi Cuma günü de etkisini göstermişe benziyor. Kara Cuma’da giyim sektörünün ardından en çok harcama yapılan sektör eğitim sektörü olmuş. Eğitim sektöründe işlem sayısının yüzde 62 ve hacmin de yüzde 148 arttığı belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.