btbilgi

İşletmelerin bulut teknolojilerine olan ilgisi arttıkça, bu alandaki yatırımlar da artıyor. Özellikle son yıllarda hibrit bulut sistemlerine yönelik ilginin artmakta olduğunu görüyoruz. Bulut yatırımlarının arasında donanım, yazılım, altyapı, hizmet ve personel bulunmakta. Bunların içinde belki de en önemlisi olan kalifiye yetenekler. Çeşitli araştırmalar işletmelerin giderek daha fazla buluta yöneldiğini fakat bulut uzmanı konusuna gelince küresel bir sıkıntı olduğuna işaret ediyor.

Global Knowledge, BT karar vericilerinin yaklaşık yüzde 80’inin ekiplerinin ihtiyaç duydukları becerilere sahip olmadığını ortaya koymuş. Bulut bilişim yatırımlarına gelince bu eksiğin daha da belirgin bir hale geldiği aktarılmakta. 451 Research firmasından bir raporda, bulut becerileri konusundaki eleman açığının son üç yılda neredeyse iki katına çıktığı ve kuruluşların yüzde 90’ının bu alanda eleman ihtiyaçları olduğunu bildirdiği belirtilmiş.

Konuyla ilgili araştırtmaları analiz eden Amazon Web Services (AWS) Eğitim Programları Direktörü Kevin Kelly, bir sektörün birdenbire 15 yıldan fazla deneyime sahip çok sayıda nitelikli bulut uzmanı yaratamayacağına dikkat çekiyor. Onun yerine işletmelerin kimi işe alacaklarını ve onları nasıl eğitip ellerinde tutacaklarını yeniden düşünmeleri gerektiği savunuluyor. Bu noktada şu yaklaşımlar tavsiye edilmiş:

Giriş seviyesinde çalışan

Bugünün giriş seviyesindeki bulut yeteneklerinin belki on yıllık iş tecrübesi olmayacak ancak eski bir düşünce yapısına da sahip olmayacaklar. Bu kişiler, önce eski alışkanlıklarını ve artık kullanılmayan teknolojileri unutmaya çalışmak ile zaman kaybetmek yerine, şirketinizin eskide kalmış yaklaşımlara meydan okumasına ve dijital çağın getirdiği değişimleri benimsemesine yardımcı olabilir.

Yeteneği deneyim ile desteklemek

Bulutta deneyimi olan çalışanlarınızı, giriş seviyesindeki yetenekli çalışanlar ile destekleyerek, projelerin daha değerli yönlerini üstlenmeleri için onlara zaman da yaratabilirsiniz. Kadrolu çalışanlarınıza yetenekleriyle daha uyumlu görevler vermek, onların daha uzun süre sizinle kalmalarını da sağlayabilir. 2020 yılında Deloitte tarafından yapılan bir ankete göre, becerilerinin şirketleri tarafından etkili bir şekilde kullanıldığını düşünen katılımcılar, mevcut işverenleriyle kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Plan değiştirmemek için çözüm

Yetenekli eleman eksikliği sorununun ciddi finansal ve ticari yansımaları da olabilir. IDC, 2020’de kuruluşların yüzde 90’ının BT yetenekleri eksikliği sebebi ile proje planlarını değiştireceğini, ürün/hizmet sürümlerini geciktireceğini, maliyetlerinin artacağını veya gelir kaybı yaşayacaklarını tahmin ediyor. Giriş seviyesindeki yetenekleri işe almak, BT eleman açığınızı kapatarak şirketinizin iş hedeflerine ulaşmasına ve talepleri zamanında karşılamasına yardımcı olabilir.

İş gücünde denge

İşletme genelinde hem yetenek hem deneyime dengeli bir şekilde yer vermek istikrarın oluşmasına yardımcı olabilir. Deneyimi yüksek bir-iki çalışanınız varsa, biri işten ayrıldığında ne olacak? Sadece birkaç yeri doldurulamaz çalışanlara bağlı olmayan, güçlü, birbirini destekleyen ve dayanıklı ekipler oluşturmak iş sürekliliği ve finansal istikrar sağlamanıza yardımcı olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.