btbilgi

Tasarım sitesi Dezeen’in her sene düzenlediği ‘Dezeen Awards’ yarışmasında, bu sene 1.240 başvuru arasından ‘Yılın Tasarım Projesi’ başlığında ödülü bir AIDS tarama cihazı kazandı. ‘Catch The HIV Detector’ adı verilen cep boyundaki cihaz, gelişmekte olan ülkelerde sağlık hizmetlerine erişimi sınırlı olan kişilerin kendi kendlerine HIV testi yapmalarına imkan vermesi için planlanmış. Cihazın erken AIDS teşhisi sayesinde, her sene milyonlarca insanın hayatlarının kurtarılması söz konusu olabilecek.

Catch The HIV Detector cihazı, Dezeen Awards yarışmasının tasarım bölümünde finale kalan 12 proje arasından seçilmiş. Bu senenin tasarım bölümü jürisinde yer alan Dror Benshetrit, Margriet Vollenberg, Sindiso Khumalo, Rosanne Somerson ve Talenia Phua Gajardo cihazı şu sözlerle övmüşler: “Son derece sezgisel, herkes üzerinde ve herkes tarafından kullanılabilir. Kullanıcı için mümkün olan her türlü kolaylık sağlanmış durumda. Ucuz, seri üretimi basit, ayrıca sağlık hizmetlerine sınırlı erişimi olan ülkelerde HIV ve AIDS ile mücadelede güçlü bir rol oynayacak.”

Cihaz iki sene önce İngiliz ürün tasarımcısı Hans Ramzan tarafından geliştirilmiş. Verilen bilgiye göre, HIV gelişmekte olan ülkelerin yüzde 90’ından fazlasında önde gelen ölüm nedenlerinden biri. Her yıl 2,5 milyondan fazla kişinin bu virüse yakalandığı ve hastalığın son aşaması olan AIDS’e dönüşene kadar genellikle fark edilmediği aktarılıyor. Ramzan’ın cihazı HIV virüsü taşıyıp taşımadığını erkenden anlamak isteyenlerin kolayca kan testi yapabilmesini sağlamakta.

Bir adet Catch The HIV Detector cihazının maliyeti sadece 4 sterlin kadar. Cihaz tamamen geri dönüştürülmüş materyalden, polietilen tereftalat (PET) su şişeleri ve normal PET’in bir bileşiminden üretilmekte. Kullanımı çok kolay. Önce kullanıcı parmağını tutma bantından geçiriyor ve bu arada parmak dezenfekte ediliyor. Ardından parmak ucuna gelen, altında iğne olan bir parça aşağıya ittiriliyor. İğne deriyi delince örnek alınan kan cihaza çekiliyor. Örnek otomatik şekilde emici bir banta yediliriyor ve banttaki belirteç kimyasalları örnekte HIV virüsü bulunup bulunmadığını kısa sürede tespit ediyorlar.

Ramzan geliştirdiği ürünün insanlar AIDS’ten ölmeden önce onlara bir şans vereceğine inanmakta: “Şu anda içinde yaşadığımız dünya genellikle AIDS gibi büyük sorunları halının altına süpürmeyi tercih ediyor. Problemler sadece ‘birinci dünya’ ülkelerini etkileyene kadar kimse harekete geçmiyor. Halbuki HIV erken yakalanırsa tedavi edilebilir. Böylece gelişmekte olan ülkelerdeki ölü sayısı önemli ölçüde azaltılabilir. İşte Catch de burada yardımcı olacaktır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.