btbilgi

KPMG Türkiye’nin 212 işbirliği ile hazırladığı ‘Türkiye Startup Yatırımları Raporu’ yayımlandı. Girişim ekosisteminin bu zorlu yılın dokuz ayındaki performansına odaklanan rapor, salgın ile birlikte dijital platformlara ilginin yükselmesini ortaya koymakta. Bu ilgi aynı zamanda yatırımcının ilgisini de çekmişe benziyor.

Rapora göre Türkiye’de yılın ilk dokuz ayındaki toplam yatırım tutarı 2,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş. Bu sürede 102 startup yatırımı ve 18 hisse satış işlemi gerçekleşmiş. İlk üç çeyrekte gerçekleşen 8 işlem ve yaklaşık 2 milyar dolarlık işlem hacmi ile, oyun sektörünün 2020 yılının yatırım yıldızı olduğu aktarılıyor.

Küresel salgına rağmen yatırımcıların yeni iş alanlarına odaklandığı, özellikle de teknoloji ve dijital hizmet şirketlerine yatırımların epey arttığına raporda işaret edilmiş. Geçmişte teknoloji sektöründeki birleşme ve satın almaların şirket değerlemelerine pek yansımadığı bilgisi raporda verilmekte. Buna karşın 2020’de Türkiye’de girişim ekosistemindeki işlemlerin yanı sıra, birleşme ve satın alma aktivitelerinde de hem işlem hacmi hem de işlem adedi açısından en büyük payı teknoloji şirketlerinin alacağı öngörüsü söz konusu.

Türkiye Startup Yatırımları Raporu içinde ön plana çıkan konular şöyle sıralanıyor:

  • Yılın ilk üç çeyreğinde en büyük işlem ABD merkezli Zynga’nın, Haziran ayında Türk şirketi Peak Games’i 1.8 milyar dolara satın alması oldu. Peak Games’in değerinin 1 milyar doları aşarak, Türkiye’nin ilk ‘unicorn’ şirketi olmasına dikkat çekiliyor.
  • Aynı dönemde gerçekleşen ikinci en büyük işlem ise, Zynga’nın Ağustos ayında Türk şirketi Rollic Games’i 168 milyon dolara satın alması olarak raporlanmakta.
  • 2020’nin büyük işlemlerinden bir başkası, Payguru’nun Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en büyük mobil ödeme şirketlerinden biri olan Tpay’e satışı.
  • Sağlık ve biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren görme engellilere yönelik akıllı baston üreticisi WeWALK, 3 boyutlu dijital vücut tarama girişimi Digime3D, kadın sağlığı takip ve analizi uygulaması PepApp, mikrobiyal biyopeptit üretimi ile gıdaların raf ömrünü arttırmayı hedefleyen Nanomik ve dijital patoloji alanında faaliyet gösteren Virasoft’a yapılan yatırımların öne çıktığı belirtiliyor.
  • 2020’nin ilk çeyreğinde startuplar 30 işlem ile değeri açıklanan yatırımlar baz alındığında toplam 19 milyon dolarlık yatırım alırken, bu ikinci çeyrekte 27 işlem ile 28,3 milyon dolarlık yatırım tutarı, üçüncü çeyrekte ise 44 işlem ile 45,8 milyon dolarlık yatırım tutarını beraberinde getirmiş.
  • Startup hisse satışlarında, ilk çeyrekte değeri açıklanmayan toplam 3 işlem gerçekleşmiş durumda. İkinci çeyrekte Peak satışının da etkisiyle, 5 işlem ile 1831,6 milyar dolarlık işlem hacmi oluşmuş. Üçüncü çeyrekte ise 10 işlem ile 301,9 milyon dolarlık işlem hacmi saptanmış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.