btbilgi

Büyük şehir demek trafik sıkışıklığı demektir. İnsanlar iş için, ticaret için veya sevdikleri ile görüşmek için şehirlerin bir ucundan diğer ucuna gitmeyi bile göze alıyorlar. Fakat bu durum inanılmaz bir trafiğin oluşmasına sebep olmakta. Yoğun trafiğin zaman, enerji ve para kaybı dışında yol açtığı bir şey daha var, o da hayat kaybı. Ambulansların ilerleyemediği her trafik sıkışklığı, bir cana denk düşebilir. İşte ‘Emergency Bikes’ adı verilen araç buradan yola çıkarak geliştirilmiş.

Fransız tasarım ajansı Wunderman Thompson Paris, trafik sıkışıklığından etkilenmeyecek bir acil yardım projesi için elektrikli bisiklet perakende markası Ecox ile iş birliği yapmış. Ortaya çıkartılan Emergency Bikes aracı için “iki tekerlekli bir ambulans” deniliyor. Aracın acil durum personellerinin şehrin sıkışık sokaklarında hızlı hareket etmesine yardımcı olması hedeflenmiş.

Ajansın verdiği bilgiye göre, Avrupa’nın en kalabalık şehri olan Paris’de sürücüler yılda 140 saati trafikte takılmış şekilde geçiriyorlar. Her gün 200 kilometreye varabilen sıkışlıklıklar yaşanıyor. Trafikte kaybedilen her dakikanın, hastalar için yüzde 10 daha az hayatta kalma şansı anlamına geldiğini söyleyen ajans bu sebeple portatif bir sağlık istasyonu geliştirmiş. Elektrikli ambulans bisiklet yoğun trafikte kolayca ilerleyebiliyor ve dar alanlara park edebiliyor. Doktorlar bu araç sayesinde tıbbi malzemeleriyle diğer araçlardan daha hızlı hareket edip, tıbbi müdahale yerine ortalama iki kat daha hızlı ulaşabiliyorlar.

Ecox’un ürettiği Emergency Bikes alüminyum çerçeveye sahip kompakt boyutlu bir araç. 75Nm kapasitede torka sahip optimize edilmiş bir motor ve 500W gücünde çift batarya sayesinde 160 kilomtreye kadar menzile sahip. 4 pistonlu hidroliği bulunan tekerlekler, kolay görülebilmeleri için yansıtıcı materyal ile kaplanmış. Araçta 140 dB’lik güçlü bir korna, uzun menzilli LED ışıklar, patlamayan lastikler, entegre GPS sistemi ve dışarıdan bağlanacak cihazlar için USB bağlantısı bulunmakta. Aracın iki saklama kutusu ısı koruyucu özelliğe sahip, yani gerekirse soğuk kalması gereken ilaçlar bozulmadan taşınabiliyor.

Bisikletin saha testlerinin başarılı olduğu ve kısa süre içinde Paris’teki acil durum ekipleri tarafından kullanılacağı bilgisi verilmiş. Ayrıca üretici firma Ecox, farklı ekiplerin ihtiyaçlarına göre özel tasarlanmış bisikletler için de siparişler almaya başlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.