btbilgi

Salgın dünya çapında herkes, her hükümet ve her işletme için tam bir sürpriz oldu. Çok kısa süre içinde dünyaya yayılan salgın tüm planları altüst etmiş durumda. Böyle öngörülemeyen olaylara ve krizlere daha hızlı yanıt verebilenlerin daha uzun süre hayatta kalacağı anlaşıldı. Eski yaklaşımlar artık en uygun yaklaşımlar olmayabilir. İşletmelerin kullandığı teknolojilerin ötesine bakmasının ve stratejik planları tazelemenin zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Citrix firması salgının sıkıntılarından kaynaklanan yeni iş planları yaparken, gözden geçirilmesi gereken üç aşamalı stratejik bir yaklaşım tavsiye etmekte:

Kısa vadeli planlar

COVID-19 tüm sistemlerdeki zayıflıkları ortaya çıkardı ve işletmeleri çok kısa süre içinde uzaktan çalışmaya zorladı. Operasyonel bir kapatmanın getireceği sonuçlardan kaçınmak için, şirketler bunu kabullenmek ve adapte olmak zorunda kaldılar. Citrix’e göre bu durumu önemli bir deneyim olarak görüp, alınan dersleri orta ve uzun vadeli planlara dahil etmek gerekiyor. Bu sayede işgücünün gelecekteki ani krizlere karşı daha esnek olması ve olası olumsuz etkilerin hafifletilmesi sağlanabilir.

Orta vadeli planlar

Orta vadede uzaktan çalışma veya hibrit çalışma alanı (dönüşümlü şekilde ofisten ve/veya uzaktan çalışma) dönüşümünün tamamlanması gerekecek. Buradaki planların merkezine çalışanların konulması tavsiye edilmiş. Anketler yoluyla ya da tasarım odaklı düşünme yoluyla bir çalışan deneyimi değerlendirmesi yapılması önemli bulunmakta. Böylece uzaktan çalışanların memnun ve verimli olması için gerekenler daha iyi anlaşılabilir.

Başlıca orta vadeli hedeflerden en başta geleninin, hem ofisteki hem de uzaktaki çalışanları sorunsuz biçimde destekleyecek altyapı geliştirmeleri olmalı deniliyor. Altyapının kullanıcı ve BT deneyimini etkilemeden tüm çalışanları destekleyememesi durumunda operasyonel kayıplara yol açması mümkün. Ayrıca kurumsal kültürün yeni koşullara göre uyarlanması ve olası kriz koşulları ile uyumlu hale getirilmesi de bir diğer öneri.

Uzun vadeli planlar

Uzun vadedeki stratejik planlarda ana konu çalışma alanının yeniden keşfedilmesi var. Burada hem teknolojinin özel yaşamımız ile iş hayatımızdaki kullanımının karşılaştırılması, hem de hizmet olarak sunulan yazılımlar/web uygulamalarına yönelik talebin karşılanması söz konusu. Önümüzdeki yıllarda kullanıcıların iş yapma biçimi konusunda seçim hakkını ve özgürlüğü daha fazla talep edeceği aktarılmakta.

Uzun vadede düşünülmesi gereken bir diğer önemli şey, otomasyon ve yapay zeka çözümlerinin çalışan üretkenliğini iyileştirmeye faydası olacağı. Otomasyonun makine öğrenme ile birlikte çalışanların işini basitleştirmesi ve çalışanların katma değer sağlayan etkinliklere yoğunlaşmasına olanak tanıması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.