btbilgi

Kasım’ın son Cuma gününde düzenlenen ‘Black Friday‘ ve onu izleyen Pazartesi günü yapılan ‘Cyber Monday‘ indirimleri, dünya çapında takip edilmekte. Yıllar boyunca birer online alışveriş çılgınlığına dönüşen bu iki gün, Koronavirüs salgını yüzünden çap genişletmiş durumda. Birçok e-ticaret platformu ve marka, 11.11 tarihindeki ‘Bekarlar Günü’nü de fırsat bilip neredeyse tüm Kasım ayına yayılan indirimler yapmaya başladı.

Bu indirimlerin olumsuz yanı ise, siber suçluların giderek uzayan indirim günlerinden ve artan online para trafiğinden yararlanma çabaları. Siber güvenlik kuruluşu ESET, çok büyük bir alışveriş potansiyeli beklenen Black Friday dolandırıcılıklarına karşı tüketicilere bazı tavsiyeler vermekte:

Kredi kartı veya sanal kredi kartı

Online alışverişler kredi kartı ile yapılırsa, vadesiz veya tasarruf hesaplarınızda tuttuğunuz para kullanılmadığı için sorun yaşama ihtimali azalır. Daha da iyisi, limiti sınırlanmış sanal kart kullanmak.

Kişisel cihazlar

Alışveriş işlemlerini şahsi akıllı telefon, tablet veya bilgisayarınızdan yapın. Böylece başkalarının cihazlarında saklı olması muhtemel kötü niyetli yazılımlara ve veri çalan uygulamalara kurban gitmezsiniz.

Güvenilir siteler

Güvenilir olduğunu bildiğiniz, saygın e-ticaret sitelerinden alışverişi tercih edin. Popüler sitelerin kopyalarını oluşturabilen siber dolandırıcılara karşı da, her seferinde mutlaka web sitesinin URL’sine, yani web adresine bakın. Sahte sitelerin adresleri, genelde benzetilmeye çalışılan gerçek e-ticaret sitesinin adreslerinden farklı yazılır.

Sahte indirimler

Tüketicileri Black Friday gibi günlerde kandırmanın en iyi yolu, onlara gerçek olamayacak kadar iyi indirim fırsatları vermek. E-posta veya mesaj yolu ile bu türden bir indirim fırsatı alırsanız, öncelikle gerçekliğinden şüphe edin. Çünkü sizi kredi kartı veya kimlik bilgisi toplayan sahte web sitelerine yönlendirebilirler.

Parola güvenliği

Online bankacılık ve alışveriş sitelerinde kullanılan parolaların harf, sayı, işaret içermesi ve 8 karakterden uzun olması her zaman tavsiye edilmekte. Aynı parolanın birden fazla hesapta kullanılmaması da özellikle üzerinde durulan konulardan.

Bedava Wi-Fi

Online alışveriş yapmak için alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, kafelerde veya otellerde sunulan bedava Wi-Fi hizmetlerini kullanmayın. İşlemleri yaparken mutlaka cihazınızın kendi veri bağlantısından faydalandığınıza emin olun.

Ekstre kontrol

Yoğun alışveriş yapılan dönemlerde, her işlemden sonra banka ve kredi kartı hesap bakiyelerinin kontrol edilmesi öneriliyor. Ekstrelerde sıradışı bir ödeme görülürse, hemen banka ile iletişim kurulması gerekli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.