btbilgi

Bazı ülkeler internet üzerinden yayılan zararlı içerikleri durdurmak için bazı siteleri girilmesini tamamen engellemeye gidebiliyor. Bazıları ise vatandaşlarının sahte haberlerden ve çocuk zorbalığı gibi eğilimlerden etkilenmemeleri için sosyal medya platformlarını sınırlamayı hedeflerken, bir ülke tamamen yasaklamaya hazırlanıyor. ABC Avustralya’nın haberine göre Güney Pasifik’te yüzlerce ayrı adadan oluşan Solomon Adaları hükümeti, Facebook platformunu geçici olarak kapatabilir.

Verile bilgiye göre Başbakan Manasseh Sogavare, bu önemli yasağın siber zorbalığı ve internet üzerinden iftira kampanyalarını engelleme amaçlı olduğunu açıklamış. Ülkenin parlamentosuna yapılan açıklamada şu sözlere yer veriliyor: “Facebook üzerinde siber zorbalık çok yaygın, ayrıca insanlar sahte isimlere başvuran kullanıcılar tarafından karalanıyor ve insanların yıllar içinde biriken itibarı dakikalar içinde yok ediliyor. Ulusal birliği ve halkımızın bir arada mutlu yaşamasını sağlama görevimiz mevcut ve Facebook bu çabaları baltalıyor.”

Her ne kadar hükümetin bu kararını yetkilerin haksız bir şekilde aşılması ile muhalefeti susturmanın bir yolu olarak gören kesimler olsa da, sonuçta Solomon Adaları bunu uygulayan az miktarda ülkeden biri olabilir. Pasifik’teki Papua Yeni Gine’nin, Fiji’nin ve Samoa’nın da benzer yasaklar uygulamayı planladığı aktarılıyor.

Hükümetin kararı geçen hafta verdiği belirtilmiş ama dünyaca ünlü dev sosyal medya platformunu nasıl ve ne kadar süreyle yasaklayacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilmemiş. Kararın uygulanmasının, hükümet sosyal medya üzerindeki davranışları nasıl denetleyebileceğine dair bir çözüme ulaşıncaya kadar devam edeceği tahmin edilmekte.

The Guardian gazetesi ise, Solomon Adaları muhalefet milletvekili ve dış ilişkiler komitesi başkanı Peter Kenilorea Jr.’ın açıklamasına “ifade özgürlüğüne doğrudan ve küstahça bir saldırı” olarak yer vermiş. Ülkenin iletişim ve sivil havacılık bakanı Peter Shanel Agovaka ise yerel Solomon Times gazetesine yasakla ilgili şunu söylüyor: “Endişe yaratan konular arasında bakanlara, başbakana karşı organize karalama ve küfürlü dil kullanımı var. Şu anda internet kullanımını düzenleyen bir yasa bulunmadığı için, karar gençlerin internetten zararlı şeyler indirmesinden ve zararlı içerikten koruma amaçlıdır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.