btbilgi

Tüm dünyada kriptopara kullanımı hızla artarken, Türkiye’de hala belli bir çekingenlik söz konusu. Paribu’nun gerçekleştirdiği “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçlarında, her üç kişiden sadece birinin kriptoparalara güvendiği ortaya konulmuştu. Her ne kadar kullanıcılarda kriptoparalara karşı merak olsa da, hala yatırım işlemleri açısından olması gerektiği noktada sayılmıyor.

Paribu’nun verdiği bilgiye göre, ülkemizdeki tüketicilerin kriptopara işlemi gerçekleştirmesinin önünde bazı engeller bulunmakta. Bu engellerin de tüketicilerin kriptoparalarla ilgili doğru zannettiği yanlışlardan kaynaklandığı aktarılmış. İşte insanların doğu bildiği bu yanlışlar:

YANLIŞ 1

“Kriptopara işlemi yapmak karmaşıktır, teknoloji konusunda çok bilgili olmak gerekir“

Herhangi bir tüketici teknoloji konusunda çok bilgi sahibi olmadan da işlem yapabilir. Bunun için kolay bir arayüze sahip ve kullanıcı dostu bir uygulamanın kullanılması gerekiyor.

YANLIŞ 2

“Kriptoparaları alabilmek için belli miktarda paran olması gerekir”

Kriptoparalara yatırım veya işlem yapmak için minimum bir para miktarı gerekli değil. En düşük meblağlarla, örnek olarak 10 TL para ile bile Bitcoin veya Ethereum gibi dijital para birimlerinden satın almak mümkün.

YANLIŞ 3

“Kriptoparalarla işlem yapmak istiyorsan sıkı takip etmen gerekir”

Normalde yatırımcılar her türlü yatırım aracında sıkı takip yapmaktalar. Fakat kullanıcılar 7/24 takip etmek zorunda olmadan da işlemlerini gerçekleştirebilir. Risk almak istemeyen tüketiciler, alım-satım platformlarında beklediği fiyattan işlem yapmak için çeşitli otomatik takip, uyarı ve alarm özelliklerini kullanabilirler.

YANLIŞ 4

“Kriptopara işlem platformları güvenli değildir”

İnternette her yer ve her işte olduğu gibi, dijital paralar söz konusu olduğunda da sahtekarlık ve dolandırıcılık yapmaya çalışanlar mevcut. Kullanıcıların işlem yapmak için güvenlik ve teknoloji altyapı yatırımlarını gerçekleştiren, tüm işlemlerini resmi olarak onaylatan platformları tercih etmesi bu gibi olumsuz senaryoların önüne geçebilir.

YANLIŞ 5

“Kriptoparalar yalnızca borsada işlem görür, günlük hayatta kullanılamaz”

Birçok dijital para birimi borsada işlem görmekle birlikte para aktarımında da aktif olarak da kullanılabilmekte. Ayrıca dünya üzerinde birçok ülkede kriptoparalarla alım satım yapmayı mümkün kılan hem fiziksel mağazalar hem de dijital işletmeler ve e-ticaret web siteleri bulunmaktadır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.