btbilgi

2005 yılından beri teknoloji yoluyla yaşamları iyileştirmenin yeni yollarını keşfetmeye teşvik eden James Dyson Ödülü yarışması, bu sene de önemli bir buluşa imza attı. Şimdiye kadar eğitimde ve diğer hayır işlerinde sınırları aşan konseptlere 100 milyon sterlinin üzerinde katkıda bulunulan yarışmada, yaklaşık 250 icat desteklenmiş. 2020 yılının büyük ödülü, evde idrar örneği kullanılarak meme kanseri tespit edebilen ‘The Blue Box’ cihazına gitmiş.

2020 yılının zorlu şartlarına rağmen, yarışmanın rekor katılımla gerçekleştiği bilgisi veriliyor. Özellikle de sağlık hizmetleri ve sürdürülebilirliği geliştirme konularında artan sayıda fikir geldiği aktarılmakta. Başarılı bulunan çok proje olduğu için, bu yıl iki eşit derecede değerli icadı destekleme yönünde iki ödül oluşturulmuş. Her biri 30 bin sterlinlik maddi ödül ile taçlandırılan projelerin biri meme kanseri ve diğeri de etkili şekilde yenilenebilir enerji üretimi gibi önemli sorunlara çare olma potansiyeline sahip.

Uluslararası Kategorisi: Judit Giró Benet / The Blue Box

Bu yıl için seçilen Uluslararası Kategorisi kazananı, Judit Giró Benet’nin annesinin meme kanseri teşhisinden yola çıkıyor. Judit meme kanseri için daha az cerrahi işlemli ve daha erişilebilir bir tarama sürecine ihtiyaç olduğunu düşünmüş. Meme kanseri taramaları normalde ağrılı ve çoğu zaman maliyetli bir prosedür istediği için, kadınların yüzde 40’ının meme kanseri tarama mamogramlarını atladıkları tespit edilmiş.

‘The Blue Box’ isimli cihaz, meme kanserinin erken belirtilerini tespit etmek için idrar örneği ve yapay zeka algoritması kullanan biyomedikal bir test cihazı. Cihaz sayesinde kadınlar evde düzenli olarak test yapabilecekler. Cihazın kullanımı cerrahi işlem gerektirmiyor, ağrı oluşturmuyor, ışın yaymıyor ve düşük maliyetle sağlanabiliyor.

Sürdürülebilirlik Kategorisi: Carvey Ehren Maigue / AuREUS System Technology

En popüler yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş doğal şartlarla sınırlı durumda. Güneş panelleri görünür ışığı yakalar ve yenilenebilir enerjiye dönüştürür, ama bunu yapmak için güneşe dönük olmalı. Mevcut güneş çiftlikleri bu sebeple yatay olarak inşa ediliyor ve tarım arazilerini işgal edebiliyor. Fakat bilim insanları güneş panellerini pencere ve bina yüzeylerine uygun hale getirmeye uğraşıyorlar.

Carvey Ehren Maigue’in projesi AuREUS, kızılötesi ışığını toplamak için herhangi bir yapıya veya yüzeye takılabilmekte. Cihaz havanın güneşli ya da bulutlu olması farketmeksizin elektrik üretebiilmekte. Cihazın üzerindeki parçacıklar kızılötesi ışığını emerek parlamaya başlıyor. Parçacıklar ışıkta bekledikçe, üzerlerinde biriken fazla enerji ışık olarak ortaya çıkartılıp elektriğe dönüştürülebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.