btbilgi

İşyeri kültürü danışmanlığı firması Great Place to Work, her sene gerçekleştirdiği ‘En İyi İşverenler’ araştırmasının salgın dönemi edisyonundan dikkat çeken bazı bilgiler yayımladı. Koronavirüs ile değişen çalışan deneyimininin olumsuz ve olumlu yanlarına ışık tutan araştırmanın nihai ‘en iyi’ listesi, farklı sektör ve büyüklükteki 14 şirketten 3 bin 816 çalışanı temsil ediyor.

Çalışanların güven boyutundaki düşüncelerine yer verilen raporda en dikkat çeken bulgular şu şekilde sıralanmakta:

Güven

 • En İyi İşverenler listesinde yer alan şirketlerde “Üst düzey yöneticilerimizin salgın döneminde aldığı kararlara güveniyorum” diyenlerin oranı yüzde 91 şeklinde saptanmış.
 • Hazırlanan listenin dışında şirketlerde ise bu oran yüzde 74 olarak belirlenmiş.

Olumsuz etkiler

 • Çalışanların ortalama yüzde 89’u salgının olumsuz etkilerine karşı yöneticilerinin koruyucu bir yaklaşım sergilediğini ifade ediyor.
 • Listedeki şirketlerin yöneticilerinin, çalışanları salgının olumsuz etkilerine karşı koruyan bir yaklaşım gösterdiğini ifade edenlerin oranı yüzde 93 civarında.
 • Liste dışı şirketlerde ise bu oran yüzde 79 kadar.

Yönetici desteği

 • Salgın sürecinde yöneticiler tarafından desteklendiğini söyleyenlerin oranı yüzde 85 olmuş.
 • Liste dışı şirketlerde çalışanların ise yüzde 63 kadarı bu ifadeyi kullanmakta.

Dinleyen yöneticiler

 • En İyi İşverenler listesinde yer alan şirketlerde çalışanlar içinde, yöneticilerin düşünce ve endişeleri özenle dinlediğini söyleyenler yüzde 84’lük kesimde.
 • Liste dışı şirket çalışanlarında bu oran yüzde 56’ya kadar düşüyor.

Harika iş yeri

 • Şirketleri ile ilgili genel düşünceleri sorulduğunda, En İyi İşverenler listesine dahil olan şirketlerdeki çalışanlar yüzde 83 oranla “harika bir iş yerinde çalıştıkları” cevabını vermiş.
 • Liste dışındaki şirketlerde çalışanlar ise bu soruya yüzde 59 oranında “harika bir iş yeri” diye cevap vermişler.

Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak sonuçları şu sözlerle değerlendiriyor: “Pandemiyle birlikte şirketlerin insan kaynakları stratejilerinde öncelikleri değişti. Aynı şekilde çalışanların şirketlerinden beklentileri de pandemi öncesi ile kıyaslandığında aynı değil. Çalışan deneyimini etkileyen faktörlerin başında güvende hissetme, empati ve güçlü iletişim gibi beklentiler geliyor. Şirketler çalışanlarından aidiyet beklerken, çalışanlar ise şirketlerden güvenilirlik beklentisi içinde. Şirketler, çalışanlarına odaklanarak insani dokunuşları artırmaya, güven kültürünü inşa etmeye ve sürdürülebilir ekonomik başarıyı yakalamaya çalışıyor. En İyi İşverenler listesine dahil olan iş yerleri, çalışan bağlılığını korumanın, yüksek çalışan değişimi oranlarını ve buna bağlı maddi kayıpları azaltmanın en iyi yolunun kurum kültürü oluşturmaktan geçtiğini bilerek geleceğe güçlü adımlarla ilerliyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.