btbilgi

Elektrikli araç devriminin en geniş çaplı ayağı olan elektrikli otomobiller giderek daha popüler hale gelmekte. Geçenlerde yayımlanan bir araştırmaya göre, elektrikli modeller benzinli modellerle karşıaştırılınca her sene daha ucuza gelmeye başladılar. Avrupa ülkelerinden başlayarak bir çok bölgede sahip olma oranları da yükseliyor. Peki bir elektrikli araba sahibi olmak, bilim insanları arasında endişe yarayan olumsuz iklim değişikliği senaryolarını değiştirmek için yeterli mi?

Toronto Üniversitesi’nden çevre mühendisi Alexandre Milovanoff yeterli olmadığına inananlardan. The Conversation sitesinde yayımlanan habere bakılırsa, tüm caddeleri bataryalarla çalışan arabalarla doldursak bile iklim değişikliğine doğru çözüm olmayacak. Milovanoff’a göre problemi çözmek için asıl gerekli olan daha fazla elektrikli araba değil, sorunun kaynağına inip özel otomobil sahipliğini azaltmak.

Milovanoff iklim değişikliği açısından elektrikli araçların asıl avantajının ulaşım altyapılarını tamamen baştan tasarlamak olduğuna inanıyor. Yaklaşımına göre özel araçların azalması ve elektrikli otobüslerle trenlerin artması zorunlu. ‘Nature Climate Change’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalesinde, incelemesinin bulgularını ayrıntılı biçimde aktarmış.

Araştırmacı dünya üzerindeki tüm otomobilleri elektrikli versiyonları ile değiştirmenin milyarlarca aracı yenilemek anlamına geleceğini söylüyor. Bu hem maliyet, hem üretim, hem kaynaklar, hem de var olan küresel elektrik şebekesi açılarından gerçekçi olmayan bir hedef. Her ne kadar elektrikli arabaların benzinlilere göre çevreye daha duyarlı olduğu konusunda hemfikir olsa da, karşılaştırmalarda toplu taşımanın elektrikli hale getirilmesi senaryolarının tablonun dışında bırakılmasının doğru olmadığını savunmakta.

Milovanoff makalesinde konuyu şu sözlerle özetlemiş: “İklim değişikliğini engelleme stratejileri genellikle teknoloji odaklı, elektrikli araçların bu konuda sihirli bir değnek olduğuna inanılıyor. Burada mevcut ABD politikalarının, hafif ticari hizmet araçlar için sektörel karbondioksit sınırları içinde kalmak için yetersiz olduğunu gösteriyoruz. Değişikliği durdurmak için gerekli emisyon açığının sadece elektrikli arabalarla kapatılması, 2050 yılında 350 milyondan fazla aracın değiştirilmesini, ulusal elektrik talebinin yarısının devreye sokulmasını ve aşırı miktarda materyalin tüketilmesini gerektirecektir. Benzinli araçlar için getirilecek katı standartlar, ağırlık kontrolü ve ortalama yakıt tüketimini azaltmak alternatif teknolojilere olan gereksinimi düşürebilir. Fakat yine de yeterli olmayacaktır. Bu nedenle araç sahipliğini ve kullanımını azaltmaya yönelik önlemleri içeren farklı politikalara ihtiyaç vardır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.