btbilgi

Süper bilgisayarlar ve yapay zeka işlem sistemleri çok güçlü işlemcilere (CPU) ve grafik birimlerine (GPU) ihtiyaç duyarlar. Bu donanımlar ne kadar yüksek performansa sahip olursa, karmaşık hesaplamaları o kadar hızlı çözebilirler. Normalde süper bilgisayarlar için dünyanın en iyi bilinen çip üreticileri, en güçlü ürünlerini sunmakta. Şimdi bunlara dev boyda bir rakip geldi: Cerebras CS-1.

CPU ve GPU birimlerinden kullanılan çipler, fabrikalarda normalde 12 inç çapındaki silikon külçelerden kesilerek üretilirler. Bir külçeden yüzlerce çip elde edilebilir. ABD kökenli Cerebras Systems firması bu silikon küçle üreticilerinden biri. Geliştirdikleri CS-1 sistemi ise, silikon külçelerin kesilip küçük çiplere dönüştürülmesindense külçenin tamamının bir çip gibi kullanılmasına dayanıyor. Sistemin çekirdek olarak adlandırılan her bir parçası, diğerlerine karmaşık yöntemlerle bağlı. Bu bağlantılar sayesinde çipteki tüm çekirdekler aynı yüksek hızlarda bir arada çalışabiliyor.

Bu özellik Cerebras CS-1 sistemini gelişmiş GPU birimlerinden 10 bin kat daha hızlı hale getirmekte. Sistem 1,2 trilyon transistöre sahip WSE gofret boyutlu tek bir çipten oluşmakta ve geleneksel bir GPU’nun 60 katı büyüklükte. Karşılaştırma olarak, Intel’in 1971’deki ilk 4004 işlemcisinin 2 bin 300 transistöre ve yeni duyurulan Nvidia A100 80GB çipinin 54 milyar transistöre sahip olduğu bilgisi verilmiş. Firmanın bu çip ile imal ettiği bilgisayar, dünyadaki en iyi 500 süper bilgisayar listesinde 69’inci sırada yer alan Joule’dan 200 kat daha hızlı.

Dünyanın en büyük tek parça yapay zeka çipi: Cerebras CS-1
Kaynak: Cerebras

Cerebras firması sistemin performansını bu hafta gerçekleştirilen SC20 süper hesaplama online etkinliğinde göstermiş. Sistem sıvıların hareketini simüle eden hesaplamalı akışkanlar dinamiği için bir hesaplama projesini, Joule süper bilgisayarından daha hızlı çözebiliyor. Joule düzinelerce rafa yayılmış 84 bin CPU çekirdeğine sahip, on milyonlarca dolara mal olmuş ve 450 kilowatt güç tüketiyor. Hesaplama için Joule 16 bin 384 çekirdek kullanmış. Buna karşın Cerebras CS-1 ise Joule’dan 200 kat daha hızlı sonuç vermiş. CS-1’in sadece birkaç milyon dolara mal olduğu ve 20 kilowatt güce ihtiyaç duyduğu aktarılmakta.

CS-1’in en avantajlı olacağı alanlardan biri de yapay zeka eğitimleri. Sistemin yüksek performansı, normalde aylar alabilecek yapay zeka algoritma eğitimlerinin dakikalar içinde tamamlanmasını sağlayacak imkanı verebilmekte. Sistemin yazılım bileşeni en popüler makine öğrenme çerçeveleri olan TensorFlow ve PyTorch ile entegre çalışıyor. Mühendisler algoritmalarını ve eğitim modellerini hiç sorun yaşamadan CS-1 üzerine taşıyıp çalıştırabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.