btbilgi

Kasım ayı ile başlayan online alışveriş çılgınlığı, aynı zamanda siber saldırılarda ve dolandırıcılık operasyonlarında da artış demek. Tüketiciler Kasım ve Aralık aylarında e-ticaret sitelerinin ve markaların yaptığı büyük indirimleri tararken, bir yandan da siber suçluların hazırladığı sahte fırsat kampanyalarına denk düşüyorlar. Sahte e-postalar ve sosyal medya mesajları ile gelen bu kampanyalar hem çok gerçekçi duruyor, hem de inanılmaz fırsatlar vaat etmekte. Tuzağa düşen tüketiciler ise veri ihlali başta olmak üzere, çok ciddi maddi kayıplarla karşılaşabilmekte.

Bunun dışında alışveriş yapılan e-ticaret sitesi, seyahat için kullanılan havayolu şirketi, konaklanan otel, tedavi görülen hastane veya popüler bir sosyal medya platformu da veri ihlali yaşayabiliyor. Siber güvenlik firması Bitdefender, böyle bir durumla karşı karşıya kalan tüketicilerin paniklemeden aşağıdakileri yapmalarını tavsiye etmiş.

Çalınan veri tespiti

Veri ihlalinde hangi bilgilerin ele geçirildiği önemli. Sadece isim, soyad ve adres ele geçirildiyse çok sorun değil ama yine de sosyal mühendislik gibi yöntemlerde kullanılabileceği hatırlatılmış. Asıl önemli olan kısım ise, e-posta adresinin, doğum tarihinin, parolaların veya kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi.

Parola değiştirme

Eğer bir online hesabın bilgilerinin çalındığı anlaşılırsa, o hesabın parolasının acilen değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Parola aynı şekilde başka hesaplarda kullanıldıysa, onların da değiştirilmesi unutulmamalı. Hesaplar için yeni seçilecek parolaların büyük küçük harf duyarlı olması ve alfa numerik karakterler içermesine dikkat edilmeli. Her hesaba bu biçimde ayrı parola atamak ve sonra hatırlamak zor geliyorsa, bir parola yöneticisi kullanılması da mümkün.

Banka ile iletişim

Kredi veya banka kartı bilgileri çalındıysa, yapılması en gerekli şeylerden biri kartı veren banka ile iletişime geçmek. Tüketicinin banka ile konuşup siber dolandırıcılık riskini anlatması ve hesaplarında şüpheli bir etkinlik olup olmadığını öğrenmesi gerekli. Ayrıca kartın iptal edilmesi de talep edilmeli. Ardından da online bankacılık hesabının parolasının hemen değiştirilmesi önerilmiş.

E-devlet kontrolü

Veri ihlali yaşandıktan sonra, e-devlet portalına belli zaman ve aralıklarla girilmesi tavsiyeler arasında. Kullanıcıların özellikle üzerine açılmış bir dava olup olmadığına, haberi olmayan bir telefon hattına sahip olup olmadığına bakması öneriliyor. Bunun dışında adreslerin, faturaların ve borçların sorgulanarak gerekli kontrollerin yapılması önem taşımakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.