btbilgi

Ağ güvenliği firması WatchGuard Technologies, gelecek sene yükselme eğiliminde olacak siber güvenlik konularını bir raporda aktarmış. Güvenli kurumsal ağlardan uzaktan çalışma sistemlerine, akıllı ev cihazlarından uç bilişime kadar 2021’de farklı alanlarda olası trendler aşağıdaki gibi listelenmiş:

Otomasyon

Önümüzdeki yıl otomasyon sayesinde siber suçlular rekor hacimlerde hedef odaklı kimlik avı saldırıları gerçekleştirebilecek. Saldırganlar otomasyon araçları ile kampanya oluşturma, kurbanlara özgü veri çekme, toplu olarak dağıtılan özelleştirilmiş, inandırıcı kimlik avı e-postaları yapacaklar.

Ev ağları

Siber suçlular 2021’de evden çalışanları daha fazla hedef alacaklar. Kötü niyetli yazılımlar solucan işlevi ile yalnızca ev ağlarına yayılmak için değil, aynı zamanda kurumsal kullanımı gösteren bağlı cihazları aramak için de geliştirilecek.

Araba şarj cihazları

2021 yılı siber güvenlik araştırmacılarının ve suçluların akıllı araç şarj cihazlarındaki ciddi açıkları buldukları yıl olabilir. Fişe takılan herhangi bir şarj cihazı üzerinde bubi tuzağı kurulabileceği kanıtlandı. Gelecek sene aynı şeyin elektrikli araçlarda da yapılması mümkün.

Kullanıcılarda isyan

2021’de tüketicilerin akıllı cihazlarla ilişkili gizlilik endişelerini tam olarak anlamaya başlayacağı öngörülüyor. Kullanıcılar verilerinin daha iyi korunması için IoT odaklı teknoloji şirketlerinin düzenlenmesini savunacaklar.

VPN ve RDP saldırıları

İşletmeler hem Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) hem de Sanal Özel Ağ (VPN) çözümlerini sınırlı şekilde kullanma eğilimindeydi. Salgın ile birlikte başlayan uzaktan çalışma devrimi, çalışanların geleneksel ağ çevresi dışındaki kurumsal verilere ve hizmetlere erişmesini sağlama noktasında bu çözümleri vazgeçilmez hale getirdi. 2021’de siber saldırganların RDP, VPN ve diğer uzaktan erişim hizmetlerine yönelik saldırılarını önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Uç noktalar

Uç nokta ürünleri salgın yüzünden yüksek öncelikli hedefler oldu. Evden çalışanlar ofislerdeki kurumsal ağ tabanlı korumaların güvenliğine çoğunlukla Bu sebeple saldırganlar kişisel bilgisayarlardaki, yazılımlardaki ve işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarına odaklanacak. Güncelleme desteği sonlandırılan Windows 7’yi kullanmaya devam edenler tehlike altında.

Kimlik doğrulama

Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) yaklaşımı giderek daha önemli hale geliyor. Siber suçlular parola püskürtme ve kimlik bilgisi doldurma saldırılarıyla yer altı forumlarında bulunan, çalınan kullanıcı adları ve parolaları kullanarak inanılmaz bir başarı elde etti. 2021 yılında MFA’nın etkinleştirilmediği her hizmetin otomatik şekilde risk altında olacağı tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.