btbilgi

Markalar takipçilerine ve müşterilerin daha verimli şekilde ulaşabilmek için gelişen teknolojinin sağladığı yöntemlere her daim başvuruyorlar. Bunların arasında son zamanlarda ön çıkanlardan biri de içerik pazarlaması. Bu pazarlama türü etkileyici, eğlenceli ve satın almaya yönlendirici özellikleri ile markaların tanıtımlarında kendine yer bulmakta. Özellikle de dijital platformlarda sıkça kullanılması ve trafiği yüksek oranda artırma potansiyeli ile dikkat çekiyor.

Dijital pazarlama firması Ajans Dijital Kalem, bu türdeki pazaramayı planlaraına dahil etmek isteyen markalara şu şekilde yönlendirme yapıyor:

Orijinal içerik

İçerik pazarlamasının olmazsa olmazı orijinal ve özgün içerik olarak belirtilmiş. Üretilen ve hedef kitlelere sunulan içeriğin markaya özel olması önemli. Bir başka kanaldan, özellikle de rakip markalardan “kes, kopyala, yapıştır” yöntemiyle alınan içeriklerin, uzun vadede markaya yarardan çok zarar getireceği yönünde uyarı var.

İçerik türleri

İçerik pazarlaması denilince akla ilk olarak metinler veya blog yazıları gelse de, son zamanlarda dijital platformların sunduğu resim, video, GIF, infografik, ses kaydı, podcast, e-kitap gibi içeriklerin de aktif kullanılması, hedef kitlelere daha kolay ulaşmayı mümkün kılmakta.

Ölçümleme

Bu tür pazarlamada girilen içeriklerin etkisini görmek ve buna göre optimizasyon yapabilmek için düzenli olarak ölçüm yapmanın öneminden bahsedilmiş. Bu amaçla kullanabilecek birçok online moderasyon, takip ve raporlama uygulaması bulunduğu bilgisi veriliyor. İçeriklere gelen tepkileri devamlı gözleyerek, nasıl bir ekosistemde yayıldığını görüp, stratejileri bu verilere göre değiştirebilirsiniz.

Takip ve iletişim süreci

Dijital platformların içerikleri takip etmek için sundukları araçlar, hedef kitle ile doğrudan iletişim kurmayı sağlamakta. Paylaşılan bir içeriğe geri dönüşlerin en çok sosyal medya kanallarında bulunduğu belirtiliyor. 7/24 açık ve ulaşılabilir olan bu kanallardan gelen geri bildirimler, mesajlar, notlar, şikayetler ve sorular mutlaka düzenli takip edilmeli, yanıtsız bırakılmamalı.

Dijital araçlar

Markanın hedef kitleye içerikle doğrudan ulaşabilmesi için, son zamanlarda öne çıkan Google Snippet gibi araçları kullanması gerekli. Bu sayede arama motorlarında daha görünür olmak ve üst sıralarda yer almak kolaylaşıyor.

Yapay zeka

Yapay zeka destekli teknolojiler son yılalrda dijital pazarlamada büyük rol oynamaya başladı. İçerik pazarlamasında farklı yapay zeka uygulamaları kullanarak içeriklerin tasarlanması, yazılması, paylaşılması, içeriklerin arama için optimize edilmesi, kişiselleştirilmiş içerikler oluşturmak, chatbot ve kişisel asistanlar ile doğrudan içerik üzerinden hedef kitlelerle iletişim kurmak yapay zeka ile gerçekleştirilebilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.