btbilgi

Güvenlik uzmanları her fırsatta insanlara e-posta hesaplarını kimseyle paylaşmama konusunda hatırlatmalarda bulunuyorlar. Bunun sebebi, çoğu kişinin e-postalarının internet üzerinde kullanılan her türlü finansal veya sosyal medya hesabına erişim sağlaması. Her ne kadar artık kullanıcılar bu konularda eskisine göre daha bilinçli olsalar da, çoğu zaman atlanan bir başka benzer şey var. O da Netflix veya Spotify gibi medya hizmetleri için kullanılan hesap bilgilerinin paylaşılması.

Siber güvenlik kuruluşu ESET bu konudaki kullanıcı bilinçlenmesini tespit etmek için bir araştırma gerçekleştirmiş. Firma kısa süre önce İngiltere’de Twitter üzerinden 2 bin 700’den fazla yanıt alan bir anket düzenlemiş. Çalışmanın sonuçları, insanların medya hizmetleri hesaplarında kullandıkları parolaların güvenliğine dair görüşlerini ortaya koymakta.

Ankette öncelikle katılımcıların hangi medya servislerini en çok kullandıkları sorulmuş. En büyük streaming video izleme platformları olan Amazon Prime (yüzde 50 oranla) ve Netflix (yüzde 47) ilk iki sırayı almışlar. Onu yüzde 28 oran ile YouTube TV ve yüzde 23 oranla Spotify takip etmekte.

Ardından medya hizmetlerinin hesaplarını kimseyle paylaşıp paylaşmadıkları sorulmuş. Burada dikkat çekici olan bulgu, insanların yüzde 60’ının hesaplarını aile üyeleri ve arkadaşlar gibi kategorilerde en az bir kişiyle paylaşıyor olduğu. Üç hesap sahibinden birinin de hesapları iki veya daha fazla kişiyle paylaşıyor olduğu ortaya çıkartılmış.

Hesapların parolaların nasıl paylaşıldığı sorulduğunda, katılımcıların yüzde 30,7’si yazarak ve yüzde 21,5’i de yüksek sesle söyleyerek paylaştığını açıklamış. Yüzde 8.1‘i ise parolayı mesaj veya e-posta ile gönderdiğini söylüyor. Raporda dikkat çekilen nokta, insanların ciddi bir kısmının parolalarını isteyerek başkasına vermesi. Ayrıca çoğu zaman parolaların bir tür yazılı kaydının da bulunması endişe verici bulunmuş. Parolaların ve hesap bilgilerinin verildiği kişilerin, bunları bilgi vermeden üçüncü bir parti ile paylaşması durumunda sorunların başlaması ihtimali düşündürüyor.

Ankette ortaya çıkan bir başka şey ise, güvenlik uzmanlarının yıllardır hatırlatmaya devam ettikleri bir konu. Katılımcıların yüzde 14’ünün aynı parolaları birden fazla online hesapta değiştirmeden kullandığı saptanmış. ESET parolalar karmaşık olsa bile, tekrar tekrar kullanımının iyi bir fikir olmadığını belirtiyor. Parolaların internette birden fazla hesapta kullanılması, çoklu hesapların siber suçlular tarafından ele geçirilme riskini arttırdığı için tavsiye edilmiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.