btbilgi

Nisan ayı başında İTÜ ARI Teknokent bünyesinde yer alan girişimcilik merkezi İTÜ Çekirdek, “#FightCOVID19” etiketi ile bir program başlatmıştı. Salgının etkilerine karşı savaşacak girişimlere çağrı yapan İTÜ Çekirdek, yanına akaryakıt firması Petrol Ofisi’ni de alarak COVID-19 mücdelesine katılan yenilikçi projelere destek vermeye başladı. Şimdi bu projelerin sonuçları alınmaya başlandığı bilgisi veriliyor.

İTÜ Çekirdek’in #FightCOVID19 çağrısına 257 girişimcinin projeleri ile başvuruda bulunduğu aktarılmakta. Bunlardan 125 tanesi değerlendirmeye alınmış ve üç farklı jüri tarafından incelenmiş. Sonuçta 46 proje seçilerek ürün geliştirme sürecine başlanmış. İkinci aşamada siperlik, entübasyon kutusu, dalgıç maskesinden sağlık personeli için PPG maske, koruyucu tulum, UVC ışık ile oda, hava sterilizasyon üniteleri gibi ürünlerin geliştirilmesi, üretimleri ve dağıtımları sağlanmış durumda.

Üçüncü aşamada ise bunlardan en başarılı bulunan 11 tanesi seçilmiş ve İTÜ Çekirdek ve Petrol Ofisi işbirliği çerçevesinde destek almaya başlamış. Seçilen teknolojilerin çoğunun Türkiye’de ilk olduğu ve bazılarının dünya çapında benzerlerinin bulunmadığı belirtilmekte. Projelerin insan sağlığı ve yaşam standartlarında iyileştirmeler sağlaması dışında, ekonomik anlamda da yüksek katma değeri olmasına dikkat edilmiş. Bu projeler sonucunda üretilecek cihaz ve teknolojilerin, salgınla mücadelede yakın zamanda büyük katkıda bulunması umudu da ayrıca aktarılıyor.

#FightCOVID19: Türk girişimcilerin salgınla mücadele projeleri
Ritter robotu – Kaynak: İTÜ Çekirdek

#FightCOVID19 girişim programında desteklenen projeler şu şekilde listelenmiş:

 • Avokadio: COVID-19 hastalarının nefeslerinden, enfeksiyonu erken aşamada tespit edilmesine yarayacak test cihazı.
 • Axolotl Biosystem: Şu anda Koronavirüs testi için kullanılmakta olan RT-QPCR cihazlarına, daha gelişmiş, yerli ve milli alternatif test cihazı.
 • Coronity – Coromax: İnsanların solunumlarını ve vücut ısılarını gösteren elektronik, ömür boyu kullanıma sahip akıllı maske.
 • Mikro-P Sense-I: İş yeri güvenliği ve personel takibi için geliştirilmiş, K.V.K.K uyumlu, yüz tanıma, maske kontrolü ve ateş ölçümü yapabilen biyometrik güvenlik sistemi.
 • Money Shower: ATM’lerde parayı kolay ve hızlı bir şekilde dezenfekte eden cihaz.
 • Micronetech: Ağız ve burnundan alınan mukozadan elde edilen örnekten, kişinin COVID-19 taşıyıp taşımadığını tespit eden hızlı tanı kiti.
 • Evana: İnsan trafiğinin yoğun olduğu noktalarda kullanılacak, uzaktan erişime sahip, çoklu, hızlı ve tam otomatik ateş ölçer.
 • Estaretech: COVID-19 tedavisinde yoğun kullanılan oksijen cihazlarının otomatik ayarlanması, çalışması ve uzaktan takip edilebilmesini gerçekleştiren cihaz.
 • Pathonex: Tanı kiti firmalarına korona antijeni tedariği sağlayan girişim.
 • Gene-Us: COVID-19 ve hastalıkların sebep olacağı kronik problemleri hafifletmeye yönelik ilaçların biyobenzerlerinin Türkiye’de üretilmesi üzerine çalışan girişim.
 • Ritter: UVC ışık teknolojisi kullanan ve yüzey/hava dezenfeksiyonu sağlayan otonom robot.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.