btbilgi

Telekom firmaları 5G dönüşümünü başlattı, ağlar çalışıyor, piyasada 5G’yi destekleyen cihazlar artıyor ve profesyonel çözümler yerine oturmaya başladı. Pazarın tüketici tarafını ele alan bir rapor, BT sektöründe 2030 yılına kadar kümülatif tüketici gelirinin 31 trilyon dolara yükseleceğini öngörmekte. Ericsson’un hazırladığı ‘Harnessing the 5G Consumer Potential’ (5G Tüketici Potansiyelinden Faydalanma) başlıklı rapor, bu pazarın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için kullanım senaryosu geliştirme, tarife yeniliği, kaliteli 5G kapsama alanı ve ekosistem ortaklıklarının oynadığı role odaklanıyor.

Ericsson raporunda, tüketicilere yönelik 5G hizmetlerinin gelecek 10 yılda servis sağlayıcılara geniş ölçekli fırsatlar sunacağı iddia ediliyor. Bu süreçte asıl kazananların, tüketici tekliflerini hızlı ve proaktif bir şekilde geliştiren iletişim servis sağlayıcılar olacağı belirtilmiş. Rapora göre iletişim servis sağlayıcıları süreç boyunca 3,7 trilyon dolara kazancı rahatça görebilecekler. 5G kullanım senaryoları genişleyip paketlere dönüştükçe, servis sağlayıcıların sadece dijital hizmetlerden 131 milyar dolar gelir elde etmeleri öngörülüyor.

Rapordaki gelir tahminlerinin yaklaşık yüzde 40’ını 5G ağları üzerinden sunulan gelişmiş video, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve bulut destekli oyunlar oluşturmakta. Bunun dışında servis sağlayıcıların diğer potansiyel gelir kaynakları arasında gelişmiş online reklamcılık, kapsayıcı medya ürünleri, online eğitim, e-ticaret, güvenlik servisleri ve otomobillerdeki eğlence sistemlerine yönelik çözümler de bulunmakta.

Araştırma çapında COVID-19 salgınının tüketicilerin 5G hizmetlerini satın alma isteklerini nasıl şekillendirdiği de incelenmiş. Bulgulara bakılırsa, cihazların ve ağların yayılmaya başladığı 2019 yılının ilk döneminde tüketicilerin yüzde 20’si 5G hizmetlerini satın alma konusunda istek belirtmiş. Fakat 2019 sonunda yüzde 10’lara kadar düşen rakamın 2020 ötesinde tekrar toparlanması bekleniyor. Dünya çapında 5G hizmetlerini ilk kullanmaya başlayanların yüzde 20’si, 5G tüketici hizmetleri için ücret ödemeye hazır durumda. 5G’yi erken kullanmaya başlayanların, küresel ekonomik toparlanmaya olumlu etkisi olacağı görüşüne yer verilmekte.

Firmanın iletişim servis sağlayıcılarına yönelik görüşleri de var. Servis sağlayıcıların tüketicileri 5G kullanmaya proaktif olarak teşvik ederek, kullanıcı başına yüzde 34 daha fazla 5G ortalama geliri (ARPU) elde edebileceği tahmini aktarılmakta. Bunu başarabilmeleri için de servis sağlayıcılara şu tavsiyeler yapılmış:

  • Yüksek kaliteli 5G ağlarını hızlı şekilde devreye sokmaya bakın.
  • Ekosistem iş ortaklıkları anlaşmalarını bir an önce tamamlayın.
  • 5G tüketici fırsatlarını değerlendirmek için dijital servisleri entegre edin.
  • En büyük gelir kaynağı, tüketicilerin 5G ağlarından sağlayacakları faydalara inandıkları durumlarda oluşacak.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.