btbilgi

İnsanlara gitar veya piyano çalmayı öğrenmelerini sağlamak için birçok teknolojik çözüm geliştirilmiş durumda. Müzik sektöründeki firmalar ve startuplar bu alanda ilginç şeyler üretiyorlar. Profesyonel örneklerden biri de, Yamaha firmasının EZ-300 modeli elektronik klavyesi. Bu cihaz hem kullanıcıların gelişimi için dokunmatik ve ışıklı tuşlar, hem de yüzlerce şarkı desteği ile geliyor.

Yamaha EZ-300 elektronik klavyenin 61 tuşunun içinde birer kırmızı LED ışık bulunmakta. Kullanıcı geniş arşivden bir şarkı seçiyor ve çalmaya başlıyor. Şarkının her notasında bir tuş kırmızı ışıkla parlamakta ve kullanıcı da o notaya basarak eşlik etmekte. Tuşlar basınç sensörlü olduğu için, üzerine basıldığında cihazdan çıkan ses aynı akustik piyanodaki gibi geliyor. ‘Touch Response’ denilen bu özellikle tuşa daha fazla, sert veya güçlü basarsanız cihazdan çıkan ses de ona göre güçleniyor.

Cihaza entegre öğretme modu, kullanıcının şarkının notalarına hakim olmasını sağlamak için tuşlardaki ışıkları en düşük tempodan başlayarak yakıyor. Kullanıcı şarkıyı tekrarlayarak öğrendikçe cihaz bunu algılıyor ve tempoyu yavaş yavaş artırıyor. Kullanıcı şarkıyı normal hızda çalmaya başlayınca bir sonraki parçaya geçmeye hazır demektir.

EZ-300’ün içinde hemen öğrenmeye başlayabilmek için, ünlü klasik ve popüler şarkılardan oluşan 202 parçalık bir müzik kütüphanesi var. Bununla da kalmıyor, klavyeye MIDI formatındaki parçalar dışarıdan yüklenebiliyor. Bunu da cihazı USB aracılığı ile bir PC veya Mac bilgisayara bağlayarak yapabiliyorsunuz. Cihazı özel bir mobil uygulama ile akıllı cihazlara bağlamak da mümkün.

Cihazın bir diğer özelliği ise, içinde bir kuyruklu piyanonun veya üflemeli çalgıların ses örneklemesi de dahil olmak üzere 622 enstrüman sesi üretebilmesi. ‘Live Voices’ adı verilen bu özellik sayesinde sadece piyano değil, bir orkestradaki her türlü enstrümanı gerçeğe yakın seslerle denemek mümkün olabilecek. Ayrıca bu sesleri serbest çalma modu için de kullanabiliyorsunuz. EZ-300 serbest çalma modunda kullanıcıya eşlik etmek için çeşitli özelliklere sahip. Gerekirse yankı ve koro gibi efektler de devreye sokulabiliyor. Cihazda çalınan her şey tek tuşla hafızaya kaydedilip tekrar oynatılabiliyor.

Yamaha’nın resmi web sayfasında verilen bilgiye göre EZ-300 Kasım ayının sonu veya Aralık ayı başında ABD’de 399 dolar fiyatla satışa sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.