btbilgi

Veri güncelleme ve yedekleme kurumlar için her daim önemle ele alınması gereken bir konu. Bunun daha ötesinde yedeklenmiş verilerin yeni sürümleri ile güncellenmesi de en az verilerin yedeklemesi kadar ciddi bir süreç. İster günlük dosya yedekleme olsun, isterse de işletim sistemlerinin güncellemesi aşamasında olsun veri aktarımlarının kayba uğramadan gerçekleştirilmesi zorunlu. Veri Kurtarma Hizmetleri firması bu süreçleri sekteye uğratması muhtemel hata ve sorunları şöyle özetlemiş:

Güç kaybı

Sistem veya dosya güncellemesi sırasındaki yaşanan güç kaybı verilere zarar verebilmekte. Güncellemenin yarıda kalması ve otomatik sistem biçimlendirmesi gibi durumlar verilerin okunamaz hale gelmesine yol açabilir. Güncelleme esnasında güç kaybının yaşanmamasına dikkat edilmesi gerekli.

Depolama alanı

Sistem güncelleme sırasında hedef sürücülerde yeterince boş alan olmaması, kısmi bir kuruluma yol açabilmekte. Sistem yeniden başlatılmaya çalışılınca da başarısız olunmakta. Sistem bunun sonucunda herhangi bir dosyaya erişimi kilitleyebilir. Büyük güncellemelerden önce sabit disk alanlarının kontrolü tavsiye edilmekte. Ayrıca kurulum sırasında kullanılan geçici dosyaları barındırmak için sistem alanının iki katına çıkartılması da bir başka önlem.

Sürücü arızaları

Sürücü arızaları hem sistem kurulumunda hem de güncellemesinde büyük problemler yaratabilmekte. Bu durumda dosyalara erişim mümkün olmuyor ve onları geri alabilmek için profesyonel bir veri kurtarma hizmetine ihtiyaç duyuluyor.

Kullanıcı hataları

Kullanıcıların yaptıkları hatalar, her BT departmanının günlük sıkıntıları arasında yer almakta. Veri kaybı senaryolarının ciddi bir kısmının kullanıcı faktörüne bağlı olduğu aktarılmış. Veri güncelleme veya yedekleme sırasında gerçekleşen problemlere karşı ekranda açılan bilgilendirici pencerelere dikkat edilmesi, kullanıcı tarafından yapılan yanlış bir tercihin verilere zarar vermesi söz konusu. Kullanıcı hatalarından kaçınmak için, kurulum sırasında görünen açılır pencereler de dahil olmak üzere tüm talimatların dikkatlice okunması gerekli.

EFS şifrelemesi

Windows’un dosya şifreleme sistemi EFS veri güvenliğini sağlamakta. Ancak EFS şifrelemesi ile şifrelenen veriler, güncelleme sonrasında kullanıcılara veri kayıpları yaşatabiliyor. Şifrelenmiş dosyaların geri planında kullandığı anahtar kimlik dosyası, güncelleme ile birlikte eski işletim sistemi içerisinde kaldığı için verilere ulaşmayı engelliyor. Kullanıcıların güncelleme öncesinde EFS şifrelemeye sahip verilerinin olup olmadığına ya da bu özelliğin açık olup olmadığına dikkat etmesi önerilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.