btbilgi

Güneş enerjisi üretimi teknolojilerinde son yıllarda en çok konuşulan şeylerden biri perovskite. Bu materyalin yenilikçi güneş hücreleri tasarımında sıkça kullanılıyor olması dikkat çekiyor. Şimdiki standartlardan daha fazla güneş ışınım dönüşümüne ulaşmak isteyen bilim insanları, perovskitenin büyük potansiyeli olduğunu düşünüyor. Fakat bu materyalin olumsuz bir yanı var, o da barındırdığı kurşun miktarı. Kurşunun çevreye zararlı özelliklerini hatırlatan araştırmacılar, perovskitenin farklı şekillerde kullanılıp kullanılamayacağını inceliyorlar.

Şu anda ‘kurşunsuz perovskite’ (PIM) olarak da anılan yeni nesil materyaller güneş hücrelerinde test ediliyor. Bunlar yapı olarak tipik kurşun halojenür perovskitelere benziyorlar, fakat aynı toksik bileşenleri içermiyorlar. Her ne kadar PIM’ler çevreye daha az zararlı olsa da, güneş ışığını aynı verimlilikle dönüştüremiyorlar.

Şimdi araştırmacılar bu materyallerin çok işe yarayacağı bir alan keşfetmiş durumda: Dahili alanda ışıktan enerji üretme. Bu konudaki en dikkat çeken çalışmalardan biri, Çin ve Birleşik Krallık’taki bilim insanları tarafından ortaklaşa gerçekleştirilmiş. Araştırmacılar PIM’lerin bant aralıklarının (enerji aralıkları) direk güneş altındaki çözümler için çok geniş olduğunu, buna karşılık iç mekanlardaki sınırlı miktarda ışık altında çok daha iyi performans verdiklerini keşfetmişler.

Yapılan incelemelere göre, PIM’ler güneş ışığı altında yaklaşık yüzde 1’lik bir verimlilikle performans gösterebiliyor. Bu da standart güneş panelleri için yeterli değil. İlginç şekilde, PIM’lerden üretilen hücreler iç mekan aydınlatmasında yüzde 4-5 civarında verime kadar yükselebiliyor. Bilim insanları bu oranın iç mekan fotovoltaikleri için mevcut endüstri standardına denk olduğuna dikkat çekmişler.

PIM’ler ile geliştirilen dahili ortam ışık hücreleri, ince film transistör devrelerine güç sağlamak için yeterli enerji üretebiliyor. Araştımanın bilimsel makalesinin ortak yazarlarından, Imperial College London’dan Dr. Robert Hoye şu bilgiyi vermiş: “Bu materyaller evlerde ve binalarda bulunan lambalardan gelen ışığı verimli bir şekilde emerek, ticari teknolojiler dahilinde bir verimlilikle elektriğe dönüştürebilir. Ayrıca bu malzemelerin yakın gelecekte, mevcut iç mekan fotovoltaik teknolojilerinin performansını aşmasını sağlayacak bazı iyileştirmeler de belirledik.”

PIM’lerden üretilecek hücreler gelecekte lambalardan ve iç mekan ampullerinden gelen ışığı sensörlere, ufak hoparlörlere ve giyilebilir cihazlara elektrik olarak yönlendirebilecek kapasiteye sahip olacak. Materyal şu andaki hali ile zaten çevre dostu ve geleneksel teknolojilerle uyumlu olmayan plastik ya da kumaş gibi yüzeyler üzerine de işlenebilir durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.