btbilgi

Koronavirüsün tetiklediği karantina döneminden en büyük zarar eden işyeri kategorilerinden biri fitness ve spor salonları. Zaten yıllardır insanlar bu türden uygulamalar sayesinde evlerinde daha fazla spor yapar hale gelmişlerdi. Salgın da buna lokomotif görevi yapmışa benziyor. Araştırmalara göre hem dünyada hem Türkiye’de de sağlık kategorisindeki mobil uygulamaların indirilme oranlarında büyük artış yaşanmış durumda.

Mobil ölçümleme şirketi Adjust, salgından sonra spor uygulaması kurulumlarındaki artış oranlarını derlemiş. Salgın aylarında bu kategorilerdeki uygulamaları kullanan kişi sayısı Nisan ayında 339,7 milyon ile Ocak ayına göre yüzde 83,6 ve Mart ayına göre yaklaşık yüzde 42 artış göstermiş. 2020’nin ilk çeyreğinde sağlık ve fitness uygulamalarının indirme sayısı 593 milyona ulaşmış. 2020 yılı sonunda ise bu oranın 656 milyona ulaşması öngörülüyor.

Raporu analiz eden spor fütüristi Hakan Demiray, sağlık işlevli uygulamaların indirilmesinde geçen yıla oranla yüzde 67 artış kaydedildiğine işaret etmekte. Ayrıca ülkemizde Şubat’a göre Nisan ayında fitness uygulamalarının kurulumunda yüzde 144’lük bir artış yaşanması da yine dikkati çekiyor. Demiray salgınla beraber insanların spor alışkanlıklarının ciddi oranda değiştiğini ve dijitalleştiğini aktarmakta. Bundan böyle sektörel odağın dijitalde süreklilik, spor disiplini edindirme ve kişi odaklı uygulamalar olduğu ifade edilmekte.

Bunlara daha spor sektörünü değiştirmeye aday olan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi yenilikçi çözümler de eklenecek. Yurtdışında çeşitli örnekleri mevcut olan bu çözümlere sensörlerle ve sanal eğitmen uygulamaları ile donatılmış akıllı aynalar da katılıyor. Bu cihazlar kişiye özel eğitim programıyla evde kendi başınıza çeşitli egzersizler yapma imkanı sunmakta. Ek olarak dış mekan egzersiz programlarına entegre olacak dronlar ile uzun mesafe koşucuları ve yüzücülerin spor rutinleri daha da dijitalleşecek.

Yıllardır sağlam adımlarla geliştiğine tanık olduğumuz bir başka sağlık kategorisi ise teknolojik kıyafetler ve akıllı aksesuarlar üzerine. Demiray mobil uygulamaların yanında giyilebilir teknolojilerin de spor sektöründe geniş yer bulacağına inandığını ifade etmiş. Nabız ve solunum hızı, atılan adım, yakılan kalori sayısı, kat edilen mesafe ve hatta uyku düzeni, duruş ve kas gerilmeleri gibi çeşitli vücut parametrelerini ölçmek için sensörlü akıllı giysilerin kullanımı daha yaygın hale gelecek. Akıllı saatlerin ve akıllı bilekliklerin sadece bir başlangıç olduğu; akıllı ayakkabı, gözlük ve benzerlerini görmeye başladığımız da hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.