btbilgi

Beton, çelik ve plastikten önce neredeyse her şey için ahşap kullanılmaktaydı. Evlerden araçlara, eşyalardan günlük kullanımdaki her türlü mobilyaya kadar bir sürü yerde görebilirdiniz. Materyal bilimindeki gelişmeler her ne kadar ahşabı geri plana atmış olsa da bu malzeme farklı şekillerde geri geliyor. Mimaride ahşabın yenilikçi türleri ile gökdelenler inşa etmeye çalışanlar bile var. Sıradışı bir gelişme de İsviçre’nin bilim kuruluşu ETH Zurich ve Yeni Zelanda’nın Scion kuruluşundaki araştırmacılardan çıktı.

Evinizde veya iç mekanda aydınlatma için ne kullanıyorsunu denilince akla çok ürün ve çözüm gelir. Fakat kimse ahşap kullanılabileceğini tahmin etmezdi. Ama artık bu mümkün, çünkü biliminsanları ahşabın karmaşık yapısını manipüle ederek onu sıcak bir parıltı veren bir materyale dönüştürmeyi başarmışlar. Geliştirilen materyal aynı zamanda suya da dayanıklı. Bu yeniliğin arkasında, ağaçlarda ve bitkilerde hücre duvarlarının bir bileşeni olan ve sertliklerinin anahtarı olan lignin adlı organik bir polimer yatmakta.

Ağaçlar farklı şeyler üretmek için işlendiğinde içinden lignin çıkartılıyor. Araştırmacılar içinden lignin çıkartılmış ahşabın benzersiz özellikler kazandırmak için kullanılabileceğini keşfetmişler. Mesela şeffaf bir materyale çevrilip gündüzleri güneşten gelen ısıyı toplaması sağlanabiliyor. Böylece geceleri evlerdeki sıcaklıkları sabit tutmaya yarayacak şeffaf ahşap pencereler inşa edilebilir. Bir başka kullanım alanı ise ahşaba ışık yayma özelliği kazandırmak.

Evlere yeni aydınlatma teknolojisi: Işıldayan ahşap

İşlem bir parça balsa ağacı ile başlıyor. Balsa özel bir solüsyona batılırıyor ve içinden hem lignin, hem de bitki hücre duvarlarının bir başka önemli bileşeni olan hemiselülozların yarısı çıkartılıyor. Geride kalan şey basitçe gözenekli bir yapı iskelesi şeklinde. Ardından bu iskelenin boş yerlerine ‘quantum dot’ denilen ve kızılötesi ışığa tepki veren yarı iletken nanoparçacıklar doldurulmakta. Elde edlien materyal sıkıştırılıyor, kurutuluyor ve su geçirmeyen hidrofobik bir tabaka ile kaplanıyor.

Ortaya çıkan ahşap film kızılötesi ışığa maruz kalınca içindeki nanoparçacıklar bunları depoluyor ve film boyunca turuncu ışık yaymaya başlıyor. Araştırmacılar denemelerde, bu materyalden yapılmış bir panel ile oyuncak bir evin içini aydınlatabilmişler. Farklı türde nanoparçacık ile değişik renklerde ahşaplar üretilmesinin mümkün olacağı, yayımlanan bilimsel makalede verilen bilgiler arasında. Ekip bu teknolojinin gelecekte plastik ve benzer malzemelere alternatif biyo-bazlı, çevre dostu çözümlere dönüşmesini umut ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.