btbilgi

Volkswagen Grubu’nun bir parçası olan Bentley markası, lüks ve pahalı araçlar denildiğinde her zaman akla ilk gelen otomotiv markalarından olmuştur. 1919’da İngiltere’de kurulan şirket, ayrıca 1920 ile 1930 arasında ünlü 24 saatlik Le Mans yarışlarını defalarca birinci bitirmesi ile de bilinir. Marka 1998’de Volkswagen’e satıldıktan sonra yeni sahibi markayı modernize etmek için epey büyük bütçeler ayırmıştı. Yine de günümüze gelindiğinde, elektrikli araç devriminde Bentley’in biraz geride kaldığını söyleyebiliriz.

Firma 2019’da tanıttığı EXP 100 GT elektrikli lüks Grand Tourer konsepti ile ilgi çekmeyi başardı. 2035’de yola çıkması plananan bu araç dışında markadan çok büyük bir duyuru gelmemişti. Fakat şimdi Bentley “elektrikli araç pazarında ben de varım” diyen açıklamayı yaptı. Firma geçen hafta “Beyond100” adını verdiği strateji planını duyurdu. Buna göre 2030’dan itibaren yalnızca bataryalı elektrikli araçların satılması şeklinde genişleyen bir hedef oturtulmuş.

Bentley Motors’un yaptığı resmi açıklamaya bakılırsa, firma sürdürülebilir lüks mobilitede küresel liderlerden biri olmayı istiyor. Gerçek sürdürülebilir lüks sunma vaadi veren marka, ikinci yüzyılına başlarken uçtan uca karbon nötr bir organizasyon haline gelmek için kendini yeniden yapılandıracağını söylüyor. Bu hedef Bentley’in tüm operasyonları ve ürünleri genelinde bir dönüşüm programı ile gerçekleştirilecek.

Model yelpazesi 2026’ya kadar hibrit veya yarı bataryalı elektrikli araçlar içerecek ve 2030’a kadar da sadece tam elektrikli araçlar sunacak şekilde değiştirilecek. İlk tam elektrikli aracın ne zaman piyasaya çıkacağı ise henüz belli değil.

Açıklanan stratejinin ana noktaları şu şekilde aktarılmakta:

  • Bentley 2030 yılına kadar her alanda karbon nötr olmayı hedefliyor, sonrasında da emisyonlar açısından pozitife geçecek.
  • PHEV (plug-in hibrit) veya BEV araçlar yalnızca 2026’ya kadar üretilecek.
  • 2030’da tüm model yelpazesi tam elektrikli araçlara geçecek.
  • 2021 için iki yeni PHEV lansmanı planlanmış.
  • Üretim tesislerinin çevreye etkisi, 2010 yılındaki rakamlardan 2025 yılına kadar yüzde 75 azaltılacak. Buna plastik nötr hale gelmek dahil.
  • Marka Volkswagen Grubu’nun Paris İklim Anlaşması’nın hedefinin ötesine geçme isteğini tam olarak destekliyor.
  • Bütünsel “Beyond100” programı, 100 yıllık şirketin her yönünü dönüştürecek.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.