btbilgi

Kamyonlar karada yük taşımacılığının belkemiğini oluşturmakta. Verilen bilgiye göre Almanya’da taşımacılığın dörtte üçü karayolu üzerinden kamyonlarla yapılmakta. Kamyon sürücüleri bu yoğun sektörde uzun çalışma saatleri, zaman sınırlamaları ve monoton uzun sürüşlerle boğuşmaktalar. Her ne kadar bunu her gün yaptıkları için deneyimli olsalar da, yorgunluk ve dikkat dağılması her an otobanlarda bir felakete yol açabilir. Bunların yaratabileceği olası kazaları engellemek için, Almanya’da TANGO projesi geliştiriliyor.

Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın desteği bulunan proje Bosch, Volkswagen, MAN Truck & Bus, Stuttgart Üniversitesi, Hochschule der Medien, Spiegel Institut ve CanControls tarafından yürütülüyor. Almanca’da “Technologie für automatisiertes Fahren, die nutzergerecht optimiert wird” (“Kullanıcı yararına optimize edilmiş otonom sürüş teknolojisi”) cümlesinin kısaltması olan TANGO, adından da anlaşılacağı gibi kamyon sürücülerine otonom sürüş fonksiyonları ile destek olması için hazırlanmakta.

Kamyon sürücülerine sanal yardımcı TANGO projesi
Kaynak: Bosch

Tasarlanan sanal yardımcı, uzun sürüşler sırasında sürücüyü uyanık tutan, yorgunluğu gideren ve sürüşü olabildiğince keyifli hale getirmeyi hedefliyor. Teknik olarak kısmi ve koşullu otonom sürüşe (SAE Seviye 2 ve 3) odaklanılmış durumda. Yani amaç kamyonlara insansız tam otonom sürüş özelliği kazandırmaktansa, sürücüye destek olabilecek çoklu teknolojileri devreye sokmak.

Bosch’dan verilen bilgiye göre SAE Seviye 2 standartları kısmi otonom sürüş sağlıyor. Yani sürücü herhangi bir zamanda müdahale etmeye hazırlıklı olmalı. SAE Seviye 3’e göre, yani koşullu otonom sürüşte ise sürücü yalnızca gerektiğinde müdahalede bulunmakta. Sürücünün durumuna ve yol şartlarına göre ikincil aktivitelerde bulunması kolaylaşacak. Mesela sürücünün uzun yolda aralıklı olarak müzik veya sesli kitap dinlemesi, e-posta okuması, mesaj yazması, film izlemesi, günün randevularını planlaması, rota planlaması, fitness egzersizleri yapması mümkün olabilecek.

Sistemin bu destek fonksiyonları dışında, sürücüyü devamlı takip etmesi de planlanmış. Herhangi bir anda sürücünün yorgunluğu veya dikkatinin dağılması gibi durumları algılaması ve doğru şekilde yorumlaması isteniyor. Bunu başarabilmek için araçların içine takılacak sensörler ile sürücü izlenecek. Yapay zeka yöntemleriyle de anlık olarak görüntüler analiz edilecek.

Kamyon sürücülerine sanal yardımcı TANGO projesi
Kaynak: Bosch

Sistem araç içi kameralar sayesinde sürücünün gözlerinin kapanmasından sık sık göz kırpmasına kadar farklı birçok hareketi saptayabilecek. Analiz sonucunda sürücünün yol görüşünü kaybedip kaybetmediğini veya başının yorgunluktan düşüp düşmediğine karar verilecek. Sistem bunlardan birinin gerçekleştiğine kanaat getirirse de uyarı verme, dinlenme önerileri sunma veya fren yapma gibi değişik seviyelerde müdahalelerde bulunabilecek.

TANGO sistemini ne zaman kamyonlarda ve yollarda göreceğimiz henüz belli değil ama proje ortaklarının prototipleme aşamasında oldukları aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.