btbilgi

Temiz, yenilenebilir yakıt denilince akla hemen rüzgar, güneş veya biyoyakıt türleri gelmekte. Kimsenin aklına temiz bir yakıt olarak metal tozu gelmez. Halbuki yapılan araştırmalara göre çok ince öğütülmüş demir tozu yüksek sıcaklıklarda kolayca yanabiliyor. Bununla beraber oksitlenirken hem karbon yaymayan enerji açığa çıkartıyor hem de geride sadece demir oksit kalıntısı bırakıyor.

Verilen bilgiye göre bu süreçte demir oksitten oluşan pas kalıntısı, elektrik uygulanarak tekrar demir tozuna dönüştürülebilmekte. Uygulama için gerekli enerji güneş, rüzgar veya benzer temiz enerji türlerinden elde etmek mümkün. Demir tozu temiz bir yakıt şeklinde değerlendirilebilmek için başka avantajlara da sahip. Bunlar arasında ucuz ve bol olması, taşınmasının kolay olması, enerji yoğunluğunun yeterli olması, 1.800 dereceye kadar yüksek yanma sıcaklığı, kriyojenik olarak soğutularak depolamaya gereksinim duymaması ve uzun depolama süreleri boyunca enerji kapasitesinden bir şey kaybetmemesi var.

Hollanda’da bulunan Swinkels Family Brewers, dünyada bu sistemi endüstriyel ölçekte çalıştıran ilk işletme olmuş. TU Eindhoven üniversitesi araştırmacıları ve Metal Power konsorsiyumu ile birlikte projeyi gerçekleştiren firma, yılda yaklaşık 15 milyon bardak bira üretmek için gerekli olan tüm ısıyı demir yakıtından sağlamayı hedefliyor.

Demir tozu yakıtı teknolojisi için epey büyük çapta planlar yapılmakta. TU Eindhoven’de metal yakıt geliştirme grubu olan SOLID ekibinin lideri Chan Botter şu açıklamayı yapııyor: “Bu büyük dönüm noktasından ne kadar gurur duysak da, bir yandan geleceğe bakıyoruz. Şu anda hem sistemin teknik iyileştirmesi, hem de 1 MW’lık bir tesis projesi üzerinde çalışıyoruz. Bunlara ek olarak 2024’te hazır olmasını planladığımız 10 MW’lık bir sistem için de planlar devam ediyor. Amacımız 2030 yılında kömür yakıtlı bir elektrik santralini, sürdürülebilir demir yakıt santraline dönüştürmek.”

Araştırmacılar mevcut elektrik üretim altyapısı üzerinde demir tozu enerjisini aktive etmek için farklı bir yanma sürecini devreye sokmak gerekeceğini düşünüyorlar. Fakat sonuçta elimizde kolayca depolanabilen, farklı kaynaklardan elde edilebilen, çok temiz bir hammaddeye dayanan ve şebekesel yüke duyarlı bir elektrik kaynağı bulunacak. Bu kaynağın hidrojen, pompalanan hidroelektrik veya kinetik enerji depolama yöntemlerine göre daha verimli olması beklentisi mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.