btbilgi

Herkesin günlük hayatta hiç düşünmeden kullandığı cihazları, engelli veya ampüte kişilerin aynı şekilde kullanması mümkün değil. Royal College of Art ve Imperial College London’dan üç tasarımcı olan Valentin Gong, Xiaohui Wang ve Lan Xiao bu konuda bir şeyler yapmak istemişler. Çalışmaları sonucunda hareket kontrollü akıllı cihazların kullanılmasını sağlayan Dots sistemini geliştirmişler.

Dezeen Awards 2020 yarışmasında ‘Giyilebilir Tasarım’ kategorisinde finale kalan projelerden biri olan Dots, hareketleri algılamak için sensörleri devreye sokuyor. Sistemde kullanılan beyaz renkte silikon diskler, herhangi iki vücut parçası arasındaki hareketi saptayan birer ‘atalet ölçüm birimi’ (IMU) barındırmakta. Bu birimlerin karşılıklı sağladığı anlık veriler ile, engelli kişiler karma gerçeklik (Mixed Reality) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) arayüzlerini kontrol edebiliyorlar.

Tasarımcıların verdiği bilgiye göre, el/kol hareketi ile kontrol edilen cihazların eğitiminde kullanılan teknolojiler, engelliler ile ilgili yeterli veri kümesi bulunmadığı için kolayca adapter edilememekte. Bu yaklaşıma göre, bir modeli eğitmek için binlerce insanın el hareketi videoları değerlendirilebiliyor. Fakat tamamen aynı engele sahip iki kişiyi bulmak neredeyse imkansız. Bu da teknoloji geliştirenlerin engelli kişilere uygun çözümler oluşturmasını zor hale getirmekte.

Dots sistemi ise kullanıcının engel durumuna göre hareket algılama teknolojisi ile ne şekilde etkileşime gireceğini karar vermesini sağlıyor. İki sensör diskinin her biri farklı iki hareketli vücut parçasına takılabilir. Sisteme entegre navigasyon teknolojisi ile diskler kalibre edilmekte. Ardından kullanıcı üç boyutlu arayüzlerde dört temel işlem yapabiliyor. Bunlar seçme, konumlandırma, ölçekleme ve döndürme olarak belirlenmiş.

Seçim için kullanıcı iki diski birbirine yaklaştırıyor, konumlandırma için ise bir diski sabit tutarken diğerini hareket ettiriyor. Ölçekleme iki diskin aynı anda birbirine doğru hareketi veya uzaklaştırılması ile gerçekleşmekte. Döndürme ise bir disk sabit dururken, diğerinin onun etrafında çevirilmesi ile sağlanıyor. Disklerin içindeki sensörler kendilerinin ve birbirlerinin yerlerini saptayıp, bunu bir uygulama programlama arabirimi (API) aracılığı ile komuta çeviriyorlar. Komutlar da çeşitli cihazları veya arayüzlerini kontrol etmek için kullanılıyor.

Araştırmacılar bunlara örnek olarak Microsoft Hololens artırılmış gerçeklik gözlüğü, Oculus sanal gerçeklik gözlükleri ve akıllı TV arayüzlerini veriyorlar. Ayrıca Dots sistemi eklentiler ile akıllı telefon veya dizüstü bilgisayarlardaki arayüzleri de kontrol edebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.