btbilgi

Gençlerin bir yere kök bağlamak istemediği; mobilitenin, hareketliliğin ve özgürlüğün yaşam tarzı haline gelmeye başladığı bir çağda yaşıyoruz. Bunun iş tarafı uzaktan çalışma, esnek çalışma, yarı süreli veya freelance çalışma modelleri ile gelişmekte. Yaşam tarafında ise her geçen gün daha fazla insanın sabit evlerinden kopup alternatif çözümlere aramaya başladıklarını görmekteyiz. Küçük evler, mobil evler, eski otobüslerin veya konteynerlerin içine inşa edilen evler gibi yaklaşımlar hem gençler hem de orta yaşlı insanlar için giderek daha cazip hale geliyor. Gelecekte bunların hepsinin birleşip mobil şehir oluşumlarına dönüştüğünü görebiliriz.

Treehugger sitesinde mobil evlerden oluşan bir komünite olan Kibbo’nun yaratıcısı, girişimci Colin O’Donnell’ın yeni projesine yer verilmiş. O’Donnell mobilite teknolojilerine dayanan yeni nesil şehirlerle ilgili vizyonunu anlatmakta. Tasarlanan şehir otonom elektrikli araçlardan ve 5G teknolojilerinden faydalanacak. Bu mobil şehir konseptinde evler istenen her yere gidebilecek, modüler araçlar.

Geleceğin otonom, modüler ve mobil şehir konsepti
Kaynak: Kibbo

“Karaya bağlı olmayan bir şehir türü” olarak tanımlanan bu konsept, içinde yaşanan ama ülkenin bir ucundan diğerine rahatça seyahat edecek geniş ve büyük araçlara bağlı. Bu araçlar, şu anda sıkça gördüğümüz mobil evler, karavanlar ve tekerlekli küçük evlerin gelecekteki versiyonları olacaklar. İnsanlar bir mevsim başka yerde, diğer mevsim başka yerde yaşamaya fırsat bulabilecekler. O’Donnell bu konseptte insanların mobil evlerini bir araya getirerek kısa sürede komünitelerden küçük şehirlere kadar çok farklı yapılanmalara gidebilmesini hayal ediyor.

Geleceğin otonom, modüler ve mobil şehir konsepti
Kaynak: Kibbo

O’Donnell’ın konseptinde bir otopark anında bir köye dönüşebilecek. Modüler mobil araçların çoğu ev tasarımlı. Fakat bazıları bir havuz, bir dükkan, bir mini enerji santrali veya çim kaplı çocuk oyun parkı olarak inşa edilmiş olabilir. Mobil evler bu ekstra modülleri aynı tırların konteyner taşıması gibi ülkenin bir ucundan diğer ucuna götürebilecekler.

Mobil araçların oluşturacağı küçük köyler için en güzel örnek olarak, her sene ABD’nin Nevada çölünün kuzeybatısında gerçekleşen Burning Man festivali verilmiş. Bu festival 1998’den beri aynı yerde, ‘Black Rock City’ adı verilen geçici bir şehirde yapılmakta. Şehir karavanlar, hareketli evler, çadırlar ve kamp alanlarının birleşmesi ile oluşmakta. O’Donnell hayal ettiği mobil şehir konseptinin bu türden etkinlikler için harika olacağına inanıyor.

Geleceğin otonom, modüler ve mobil şehir konsepti
Kaynak: Kibbo

O’Donnell bu şekilde insanların mevsime, ilgi alanlarına, yer değiştirmenin zorunlu olacağı işlere veya yerel festivallere göre hareket ederek yaşayabileceklerini düşünmüş. Bu konseptin avantajları arasında sabit evlere göre daha ucuzluğu, standart gayrimenkul sahipliği problemlerinin hiçbirisinin olmaması, özgür yaşam arzusuna hitap etmesi veya felaket durumlarında lokasyon değiştirebilme var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.