btbilgi

Teknoloji tüm kuşaklarda satın alma alışkanlıklarını değiştirmekte. Tüketiciler artık en ucuz üründen fazlasını arıyorlar. Müşterisini daha iyi tanıyan, ürünle birlikte çekici deneyimler sunan markalar daha fazla tercih ediliyor. Gelecek 5 yıl içinde perakende sektörü için teknolojik gelişmelerle birlikte bir dönüşüm oluşmasını savunan perakende analitiği kurumu REM People, bu dönüşümü tetikleyecek teknolojik trendleri şöyle listelemiş:

Yapay zeka

Yapay zeka çözümleri perakende alanındaki işletmelere tüketicileri daha iyi anlama ve alışverişi daha verimli hale getirmekte yarıdm ediyor. Mağazalar yapay zeka destekli uygulamalara erişilebilecek ekranlar ve dokunmatik paneller kullanacaklar. Böylece müşteriler istedikleri ürünü daha kolay bulacak, sorularına daha hızlı yanıt alacak, ilham verici içeriklere ulaşacak ve onlar için seçilmiş çapraz satış seçenekleri görecekler.

Mağazada analiz

Mağaza içi analitiği perakendecilerin müşterilerini yakından takip etmelerine yardımcı olmakta. Mağaza içindeki tüm müşteri hareketleri ve mağaza performansı anlık şekilde analiz edilebilmekte. Markalar vitrinlerini ve raflarını tüketiciye göre kısa sürelerde yeniden şekillendirebilmekteler. Bunun için NFC ve mikro tag cihazları da sıklıkla kullanılmakta.

Kiosk sistemleri

Tüketiciler online ortamda kendilerine özel alışveriş seçenekleri ve özelleştirilmiş ürünler bulabiliyor. Fakat fiziksel mağazada bunun benzerini bulamadıkları zaman hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar. Bu sorunun kiosklarla çözüleceği, müşteri takip sistemlerinin satın alma geçmişi verilerini kontrol ederek kişiye özel teklifler sunacağı tahmin edilmiş.

Oyunlaştırma

Oyun öğelerinin farklı sektörlerde kullanıldığını daha önce görmüştük. Gelecek beş yıl içinde on perakendeciden dokuzunun oyunlaştırma yöntemlerini mağazalarına entegre edeceği öngörülmüş. Müşteriler ödüller ve oyunlaştırılmış promosyonlar ile, fiziksel olduğu gibi sanal mağazalara da çekilecek. Özellikle Z Kuşağı üyelerinin oyunlaştırma yaklaşımlarını çekici bulduğu araştırmalarda aktarılmakta. Bu türden yöntemlerin tüketicinin perakende deneyimini zenginleştirmesi ve daha eğlenceli hale getirmesi hedeflenmekte.

Sesli komutlar

İnternet ve akıllı cihaz kullanıcıları dijital asistanlardan giderek daha fazla faydalanmakta. Akıllı ev kontrol sistemleri ve akıllı hoparlörler gibi ürünler de sesli komutlarla işlemler yaparak insanlara kolaylık sağlıyor. Perakende sektörü de bunun benzeri teknolojilerden faydalanacak. Müşterilerin ses tonunu analiz ederek duygularını anlayacak çözümler oluşturulmakta. Bu şekilde müşterinin ses tonu ve konuşmasından ona daha uygun ürün ve hizmetler sunulabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.